Pinchas Galperin

Pinchas Galperin

Doğum: 16 Haziran 1896

Vilna, Polonya

Pinchas, Yahudi bir ailenin 16 çocuğundan biriydi. Galperin ailesinden sadece dokuz çocuk yetişkinliğini görebildi. Pinchas'ın babası Yahudi bir gazetede dizgici olarak çalışıyor, annesi ise küçük bir dükkân işletiyordu. I. Dünya Savaşı'ndan sonra Pinchas, Sara Bernstein ile evlendi ve çift, Litvanya'nın Siauliai şehrine taşınarak üç çocuk sahibi oldu.

1933–39: Pinchas ve Sara'nın yerel çiftçilerden satın aldıkları süt, yağ ve peynir gibi süt ve süt ürünleri sattıkları bir dükkânı vardı. Her sabah dükkâna süt ürünleri satın almak için erken kalkarlardı. Aile, Siauliai'nin Landkremer sinagoguna katılmıştı (Almancada kremer "küçük işletme sahibi" anlamına gelir). 1939 yılında Almanya Polonya'yı işgal etti. Litvanya o zamanlarda hâlâ özgür bir ulustu.

1940–43: Sovyetlerin Litvanya'yı işgal etmesinden bir yıl sonra 1941 yılının Haziran ayında Alman birlikleri, Siauliai'ye girerek bir Siauliai gettosu oluşturdular. 5 Kasım 1943'te Naziler çalışmak için bildirimde bulunma ile ilgili çelişen emirler verdi. Karışıklık bir süre devam etti. Yahudi polisi o gün bir çalışma ekibi bulmanın daha güvenli olacağı konusunda uyarıda bulundu. Sara, Pinchas gibi bir çalışma ekibinde değildi. Pinchas da o gün işi olmadığı için evdeydi. Pinchas Sara'ya gettodan çıkması için takması gereken Yahudi yıldızını verdi. Sara yakındaki fabrikaya gidip bir çalışma ekibine girecekti. Sara gitmeden önce Pinchas "Ben güçlü bir adamım, beni gelip alamazlar" demişti.

Pinchas o gün Sara işteyken ele geçilirdi. Sara daha sonradan eşinin Auschwitz'e gönderilip orada gaz odasında öldürüldüğünü öğrendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.