Rachel Lea Galperin

Rachel Lea Galperin

Doğum: 1876

Vilna, Polonya

Rachel Karpus adıyla dünyaya gelen Rachel, Polonya'nın Vilna şehrinin kuzeydoğusunda yaşayan Yahudi bir ailenin çocuğuydu. Rachel 16 yaşındayken şehirdeki bir Yahudi gazetesinde dizgici olan Reuven Galperin ile evlendi ve çiftin 16 çocuğu oldu. Çocuklarından yalnızca dokuzu 1930'lu yılları görebildi.

1933–39: Çocuklarına bakan Rachel, aynı zamanda Nowigorod Caddesi'nde küçük bir bakkal dükkânı işletiyordu. 1938 yılında Rachel'ın eşi hayatını kaybetti. Bir yıl sonra, 1 Eylül 1939'da, Almanya Polonya'yı işgal etti ve bu olaydan 17 gün sonra ise Sovyetler Birliği doğudan saldırarak Polonya'yı ikiye böldü. Vilna, Sovyet bölgesinde kaldı ve Sovyetler şehri Ekim ayında Litvanya'ya bırakma kararı aldı.

1940–41: 22 Haziran 1941'de Almanya, Sovyetler Birliği'ni işgal etti ve Alman birlikleri iki gün içinde Vilna'ya ulaştı. Kısa süre sonra Rachel ve yakın ailesinin birçok üyesi tutuklandı ve Vilna'nın on kilometre güneybatısından Ponary'deki sığınma bölgesine gönderildi. Sovyet işgali zamanında Sovyetler, o bölgeye bir yakıt deposu kurmak için kazılara başlamıştı. Almanlar ve Litvanyalı işbirlikçileri bu çukurları bir toplu infaz bölgesi olarak kullandılar. Kurbanlar dar, yuvarlak bir geçide yönlendirilip daha sonra vuruluyor ve toplu mezarlara atılıyordu.

Rachel ve birçok aile üyesi Ponary'de katledildi. Rachel'ın kesin ölüm tarihi bilinmiyor.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.