راخل لیا گالپرین Rachel Lea Galperin

راخل لیا گالپرین Rachel Lea Galperin

تاریخ تولد: 1876

ویلنا, لهستان

راخل کارپوس در یک خانواده‌ی یهودی، در شهر ویلنا واقع در شمال شرقی لهستان به دنیا آمد. او در سن ۱۶ سالگی با رُوِن گالپرین ازدواج کرد. او حروفچین یک روزنامه‌ی یهودی بود و این زوج جوان به مرور صاحب ۱۶ فرزند شدند. فقط ۹ نفر آنها تا دهه‌ی ۱۹۳۰ زنده ماندند.

۱۹۳۳-۳۹: راخل علاوه بر نگهداری فرزندانش، فروشگاه مواد غذایی کوچکی را نیز در خیابان نوویگرود اداره می کرد. همسر راخل در سال ۱۹۳۸ در گذشت. یک سال بعد، در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹ نیروهای آلمان کشور لهستان را اشغال کردند و ۱۷ روز بعد، نیروهای جماهیر شوروی از مرز شرقی وارد شدند و کشور لهستان را به دو بخش تقسیم کردند. شهر ویلنا در منطقه شوروی بود. در ماه اکتبر نیروهای شوروی تصمیم گرفتند که شهر را به لیتوانی واگذار کنند.

۱۹۴۰-۴۱: در ۲۲ ژوئن سال ۱۹۴۱، نیروهای آلمان به اتحادیه جماهیر شوروی حمله کردند و طی دو روز به شهر ویلنا رسیدند. کمی بعد، راخل به همراه تعداد کثیری از خانواده‌اش بازداشت شدند و به منطقه‌ی استراحتگاه در جنگل پوناری در شش مایلی جنوب غربی شهر ویلنا منتقل شدند. در زمانی که نیروهای شوروی این شهر را اشغال کرده بودند، برای نصب تانکرهای سوخت، حفره هایی ایجاد کرده بودند. نیروهای آلمان و متحدان لیتوانیایی آنها، از این حفره‌ها برای اعدام‌های گروهی استفاده کردند. قربانیان را در یک مسیر دایره وار جمع‌ کردند و سپس به آنها شلیک کرده و به درون قبرهای گروهی انداختند.

راخل و تعداد زیادی از اعضای خانواده‌اش در جنگل‌های پوناری به قتل رسیدند. تاریخ دقیق مرگ وی مشخص نیست.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.