Rebecca Pissirilo

Rebecca Pissirilo

Doğum: 16 Mart 1923

Kesriye, Yunanistan

Rebecca, Yahudi İspanyolcası konuşan ve Sefarad Yahudilerinden olan bir ailenin üç çocuğundan en büyüğüydü. Pissirilo ailesi Kesriye'de yaşıyordu. Burası Arnavutluk sınırının yakınında Makedonya'nın Yunanistan işgali altında bulunan dağlık bölgesindeki bir kasabaydı. Rebecca'nın babası başarılı bir kumaş tüccarıydı. Pissirilo ailesinin çocukları devlet okuluna gidiyordu.

1933–39: Rebecca ilkokulu bitirdikten sonra ortaokula başladı. Şarkı söylemeyi ve ders çalışmayı severdi. Rebecca sınıfındaki bazı kızlar gibi günlük tutardı. Kızlar sahte isimler kullanırdı. Bunlar çoğunlukla sevdikleri bir kadın oyuncunun adı olurdu. Rebecca'nın sahte adı, “Marlene Dietrich”ti.

1940–44: İtalya 1940'ta Yunanistan'a saldırdı. İtalyan yetkililer 1941'de Pissirilo ailesinin evinde kalıyordu. Rebecca İtalyan işgali sırasında Yugoslavya'dan gelen bir Yahudi mülteci olan Leon Franko ile evlendi. İtalya 1943 Eylül'ünde teslim oldu. Almanlar Kesriye'yi işgal ettiler ve kasabadaki 700 Yahudiyi Selanik'e gönderdiler. Kızıl Haç örgütü orada doğum yapmak üzere olan Rebecca'ya aracılık ederek onu hastaneye götürdüler. Rebecca, Kesriye'deki Yahudilerin Auschwitz'e gönderildiği 1 Nisan 1944 tarihinde doğum yaptı.

Rebecca hastanede saklanmayı denedi. Ancak ihanete uğrayınca 8 Eylül 1944'te Almanlar tarafından infaz edildi. Hastanedeki küçük bebek bir hemşire tarafından kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.