ربکا پیسیریلو Rebecca Pissirilo

ربکا پیسیریلو Rebecca Pissirilo

تاریخ تولد: ۱۶ مارس ۱۹۲۳

کاستوریا, یونان

ربکا از میان سه فرزند خانواده‌ی یهودی سفاردی لادینو زبان، بزرگترین آنها بود. خانواده‌ی پیسیریلو در کاستوریا، شهری کوچک در منطقه‌ی کوهستانی مقدونیه‌ی یونان در نزدیکی مرز آلبانی زندگی می کردند. پدر ربکا یک تاجر پارچه موفق بود. فرزندان همه به مدارس دولتی می رفتند.

۱۹۳۳-۳۹: پس از پایان مدرسه ابتدایی، ربکا تحصیل در مدرسه راهنمایی را شروع کرد. او به آوازخوانی و درس علاقه داشت. ربکا مانند برخی دیگر از دخترهای همکلاسش، خاطراتش را می نوشت. دخترها از نام‌های مستعار که معمولاً نام بازیگر مورد علاقه‌شان بود استفاده می‌کردند. نام مستعار ربکا «مارلن دیتریخ» بود.

۱۹۴۰-۴۴: ایتالیا در ۱۹۴۰ به یونان حمله کرد و در ۱۹۴۱ افسرهای ایتالیایی در خانه‌ی خانواده‌ی پیسیریلو اطراق کردند. در هنگام اشغال توسط ایتالیا، ربکا با لئون فرانکو، پناهنده‌ی یهودی از یوگسلاوی ازدواج کرد. در ۱۹۴۳ ایتالیا تسلیم شد. آلمان کاستوریا را اشغال کرد و ۷۰۰ یهودی شهر را به سالونیکا تبعید کردند. با پا درمیانی صلیب سرخ، ربکا که در حال زایمان بود به بیمارستان برده شد. در ۱ آوریل ۱۹۴۴، روزی که یهودیان کاستوریا به آشویتس تبعید شدند، ربکا دختر خود را به دنیا آورد.

ربکا تلاش کرد در بیمارستان پنهان شود اما به او خیانت شد و در ۸ سپتامبر ۱۹۴۴ اعدام شد. یک پرستار در بیمارستان دختر او را نجات داد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.