Rubin Segalowicz

Rubin Segalowicz

Doğum: 15 Temmuz 1920

Ivenets, Polonya

Rubin, Minsk'in yaklaşık 96 kilometre batısındaki Kuzeydoğu Polonya'nın Ivenets kasabasında yaşayan Yahudi bir ailenin dört çocuğundan ikincisiydi. Babası kasaptı. Rubin 10 yaşına kadar Ivenets'in devlet ilkokuluna gitti. Daha sonra Yahudi hukuku okumak için Mirar Yeshiva'ya nakloldu.

1933–39: 1936'da Yeshiva’yı tamamladıktan sonra boyacılık yaparak geçimimi sağladım. Ivenets'teki insanlar, Yahudi dükkânlarının önünde dikiliyor ve onlara Yahudilerden bir şey almamalarını söyleyerek müşterileri kaçırıyorlardı. Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etti. Birkaç hafta sonra Sovyet ordusu doğudan işgale başladı. Sovyetler tüm işletmeleri kamulaştırdı. Ancak günlük yaşamımız pek de değişmedi. Boyacılık yapmaya devam ettim.

1940–44: 1941’de Almanya SSCB’yi işgal etti. 1942'de Novogrudok'a sürüldüm ancak kaçıp Sovyet partizanlarına katıldım. O kış devriyem, Alman yanlısı işbirlikçilere misilleme yapmak için bir köye girdi. Köye varmak için bir nehir geçtik. Sempatizanları öldürdük ve kasabanın bir kısmını yaktık. Ayrılırken bir yoldaş, botlarını almak için bir adama yaklaştı. Adam, bir Alman askeriydi! Nehre doğru koştuk. Başaramayacağımızdan ve öbür tarafa ulaşamadan bizi vuracaklarından emindik. Neyse ki gece nehir donmuştu ve kaçtık.

Rubin, Haziran 1944'te Kızıl Ordu tarafından özgürlüğüne kavuşturuluncaya kadar partizanlarla birlikte savaştı. Savaştan sonra Avusturya ve İtalya'da yaşadı. Temmuz 1949'da da Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.