روبین سگالویچ  Rubin Segalowicz

روبین سگالویچ Rubin Segalowicz

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۲۰

ایونتس Ivenets, لهستان

روبین دومین فرزند از چهار فرزند خانواده‌ای یهودی بود. آنها در ایونتس واقع در شمال شرق لهستان که تقریباً ۶۰ مایل با غرب مینسک فاصله داشت زندگی می کردند. پدرش قصاب بود. روبین در ایونتس به مدرسه ابتدایی دولتی رفت و تا ۱۰ سالگی در آنجا تحصیل کرد. سپس برای تحصیل در رشته قانون یهود، به یشوای (مدرسه‌ی مذهبی) میرار فرستاده شد.

۱۹۳۳-۳۹: بعد از اتمام یشیوا در سال ۱۹۳۶، من از طریق نقاشی خانه و ساختمان، امرار معاش می‌کردم. مردم در ایونتس جلوی مغازه‌های یهودیان می ایستادند و مشتری‌ها را از ورود به آنجا منصرف می کردند. به آنها می گفتند از یهودیان چیزی نخرید. در سپتامبر ۱۹۳۹ آلمان به لهستان حمله کرد. چند هفته بعد، ارتش شوروی از سمت شرق به لهستان یورش برد. شوروی تمامی کسب و کارها را ملی اعلام کرد اما زندگی روزمره‌ی ما تغییر چندانی نکرد. من به کارم به عنوان نقاش ادامه دادم.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۱، آلمان به اتحاد جماهیر شوروی حمله کرد. من در سال ۱۹۴۲ به نُوُگرودُک Novogrudok تبعید شدم اما از آنجا فرار کرده و به پارتیزان های شوروی ملحق شدم. در آن زمستان، گروه گشت من، برای انتقام از کسانی که با آلمانی‌ها همکاری می‌کردند وارد دهکده‌ای شد. ما برای رسیدن به آنجا از رودخانه عبور کردیم، هواداران را کشتیم و قسمتی از دهکده را آتش زدیم. در هنگام بازگشتمان، یکی از همرزمان، به مردی نزدیک شد که پوتین هایش را از او بگیرد؛ او یک سرباز آلمانی بود! به سمت رودخانه دویدیم، واضح بود که نمی توانیم فرار کنیم. آنها قبل از اینکه به طرف دیگر رودخانه برسیم به ما شلیک می‌کردند. خوشبختانه رودخانه در شب یخ زده بود و ما توانستیم فرار کنیم.

رابین تا زمان آزادی منطقه توسط ارتش سرخ، با پارتیزان ها همکاری کرد. وی بعد از جنگ و قبل از مهاجرت به ایالات متحده در سال ۱۹۴۹ در اتریش و ایتالیا زندگی کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.