Ruth (Huppert) Elias

Ruth (Huppert) Elias

Doğum: 6 Ekim 1922

Moravska Ostrava, Çekoslovakya

Ruth, Çekoslovakya'daki en büyük üçüncü Yahudi toplumunun yaşadığı Moravya bölgesindeki Moravska Ostrava kentinde büyüdü. Ruth'un ailesi çocukken boşandı. Ruth ve kız kardeşi Edith babaannesi ve amcasının yanına taşındı. Dolayısıyla babasıyla ilişkileri sürdü. Ruth piyanistlik eğitimi aldı ve Prag'da müzik akademisine gitti.

1933–1939: Mart 1939'da Bohemya ve Moravya Almanlar tarafından işgal edildi ve söz konusu iki ülke Alman himayesine girdiğini ilan etti. Sonbaharda şehirde bulunan çalışma çağındaki Yahudi erkeklerin zorunlu çalıştırma için listesi istendi. Ruth'un babası Brno'daki kız kardeşine giderek Ruth ve Edith'in Vyskov kasabasındaki halasına geçmelerini ayarladı. Bir ay sonra çocukları gönderdi. Kızlarıyla kendisinin Brno yakınlarında bir çiftlikte çalışabilmesi için bir Çek çiftçiye para ödedi.

1940–1945: 1942'de Ruth Theresienstadt gettosuna sürgün edildi ve orada evlendi. Bir yıl sonra hamileyken Auschwitz'e sevk edildi. Doğumun ardından, bebeğinin anne sütü olmadan ne kadar uzun süre dayanabileceğini görmek için bir SS doktorunun emriyle Ruth'un göğüslerini bağladı. Ruth ise bebeğe suya batırılmış ekmek parçaları verdi. Ancak bebek halsizleşti ve açlıktan karnı şişti. Doktor olan bir esir Ruth'u yaşama şansı bulunmayan bebeğe ölümcül dozda morfin enjekte edilmesi için ikna etti.

Ruth Almanya, Leipzig yakınlarındaki bir çalışma kampında Amerikalı birlikler tarafından serbest bırakıldı. Savaşın ardından, tekrar evlendi ve Prag'da yaşadı. 1949'da İsrail'e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.