Samuel Zoltan

Samuel Zoltan

Doğum: 1912

Transilvanya, Romanya

Samuel çok küçükken ailesi Filistin'e göç etti. Filistin dışındaki Yahudiler tarafından kurulan Filistin'deki ilk yerleşke olan Rişon le-Ziyyon'da yaşıyorlardı. Samuel, liseden mezun olduktan sonra Filistin'deki İngiliz mandasına meydan okuyan harekette etkin rol aldı.

1933–39: İngiliz mandasını alenen eleştirmekten Samuel 1936'da Filistin'den atıldı. İç savaş başlayınca önce Fransa'ya, ardından da İspanya'ya gitti. Samuel üç yıl boyunca İspanyol Cumhuriyetçileri'yle birlikte faşistlere karşı savaştı. Cumhuriyetçiler mağlup oldular. Samuel Fransa'ya döndü. Orada yabancılar için olan Gurs tevkif kampında Fransızlar tarafından alıkondu. Kaçıp Paris'e doğru yola çıktı.

1940–44: 1940’ta Samuel, silahlı direniş örgütü Franc-Tireurs et Partisans’a katıldı. Almanya'ya sabotaj yapmak için Paris'e patlayıcı kaçırdı. Temmuz 1942'de içleri patlayıcı dolu iki valizle Doğu Paris tren istasyonuna geldi. İki polis onu yakaladı. Koştu ancak bacaklarından vurulup tutuklandı. İki ay sonra yaraları iyileşti. Daha sonra koltuk değnekleriyle her gün sorgulanmak ve işkence edilmek üzere hapishanenin bodrumuna indirildi.

Samuel bilgi vermeyi reddetti. 34 yaşında işkence altındayken öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.