Sarah Judelowitz

Sarah Judelowitz

Doğum: 1899

Liepaja, Letonya

Sarah Gamper adıyla dünyaya gelen Sarah, bir Baltık liman kenti olan Liepaja'da yaşayan Yahudi bir ailenin dört çocuğundan biriydi. Annesi ve babası orada bir bakkal işletiyordu. I. Dünya Savaşı çıktığında Sarah, Rusya'daki bir konservatuarda piyano çalışıyordu. I. Dünya Savaşı sırasında Rusya'da kalarak hemşirelik yaptı. Liepaja'ya döndü ve ardından 1920 yılında Herman Judelowitz ile evlenerek oraya yerleşti.

1933–39: Sarah ve Herman küçük ayakkabı atölyelerinin önünde bir ayakkabı dükkânı işletiyordu. 1935'te Fanny, Jenny ve Liebele adlı üç kızları vardı. Hem Sarah, hem de Herman siyonistti ve Yahudi göçmenlerin Filistin'de toprak satın almaları için sıklıkla para toplarlardı.

1940–43: 1941 yılının Haziran ayında Almanlar, Letonya'ya ulaşıp Liepaja'yı işgal etti. Aynı yılın Temmuz ayında Herman, yakındaki bir köyde Almanlar tarafından öldürüldü. İki yıl sonra Sarah ve kızları sürülmekten kurtulabildiler. Fanny hemşire olduğu için korunuyordu. Ancak 1943 Ekim'inde Riga yakınlarındaki Kaiserwald'a sürüldüler. Oraya vardıklarında birbirlerinden ayrıldılar. Çalışacak gücü olanlar bir tarafa, güçsüzler ve çocuklar öteki tarafa götürüldü. Sekiz yaşındaki Liebele, çocuklarla birlikteydi. Sarah, Liebele'yi terk etmek istemediği için onu takip etti.

Sarah ve Liebele'den bir daha haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.