Shlomo Szczupakiewicz

Shlomo Szczupakiewicz

Doğum: 1899

Malkinia, Polonya

Shlomo, Kuzey Polonya'daki Malkinia kasabasında yaşayan dört çocuklu Yahudi bir ailenin en küçük çocuğuydu. I. Dünya Savaşı'nda hasta bakıcı olarak çalışmıştı. Savaştan sonra da—tıpkı babası gibi—Malkinia bölgesinde hububat tüccarlığı yaptı. 1929 yılında Pesia Ander evlendi. Çift evlendikten bir yıl sonra ilk çocukları Ida dünyaya geldi.

1933–39: Eylül 1939'da Alman işgal kuvvetleri Malkinia'ya ulaşmadan önce Shlomo ailesiyle beraber kırsal bölgelere kaçtı. Ancak bitkin düştükleri için birkaç hafta sonra Malkinia'daki evlerine döndüler. Shlomo daha sonra çocukluk arkadaşlarından birinin Nazi muhbiri olduğunu öğrenince ailesiyle beraber Sovyet bölgesine gitmenin daha güvenli olacağına karar verdi. Neyse ki Malkinia Polonya'daki Alman-Sovyet sınırına yakındı.

1940–44: Shlomo ve ailesi Sovyet tarafına 19 kilometre mesafede bulunan Nur'a, Pesia'nın kardeşinin evine gitti. Fakat çok az gıda olduğu için kuzeyde yer alan Bialystok'a gitmeleri gerekti. Polonyalılardan oluşan diğer mültecilerle beraber Szczupakiewicz ailesi de Sovyetler tarafından Bialystok'a sürüldü. Bir vagona tıkılan aile, 16 gün boyunca sadece su ile yetinerek hiç yiyecek olmadan dondurucu soğukta yolculuk ettiler. Ural Dağları'nda bulunan Sverdlovsk'a ulaştıklarında bir oduncu kampındaki tek odalı bir kulübeye yerleştiler. Yiyecekleri çok azdı yakıtları ise hiç yoktu.

Shlomo ve ailesi savaşın geri kalan bölümünde Sovyetler Birliği'nde kaldılar. Bessie adında bir kızları ve Josef adında da bir oğulları oldu. Aralık 1945'te Shlomo hastalanarak hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.