Shulamit Perlmutter (Charlene Schiff)

Shulamit Perlmutter (Charlene Schiff)

Doğum: 16 Aralık 1929

Horochow, Polonya

Musia adıyla da çağrılan Shulamit, Lvov'un 80 km kuzeydoğusundaki Horochow kasabasında Yahudi bir ailenin iki kızından küçüğü olarak dünyaya geldi. Babası Lvov üniversitesinde ders veren bir felsefe profesörüydü. İki ebeveyni de Horochow'da sivil liderdi. Shulamit eğitimine 4 yaşında özel öğretmenlerle başladı.

1933–39: Eylül 1939'da Almanya Polonya'yı işgal etti. Üç hafta sonra Sovyetler Birliği kasabamızın bulunduğu Doğu Polonya'yı ele geçirdi. Almanlardan kaçan mülteciler, sürüler hâlinde kasabamızdan geçiyordu. Sovyet egemenliği hayatlarımızı pek değiştirmedi. Evimizde kaldık. Babam Lvov'da ders vermeye devam etti. Benim için en önemli değişiklik okulda olmuştu. Artık Rusça eğitim alıyorduk.

1940–45: 1941'de Almanya SSCB'yi işgal etti ve Horochow'da bir getto kurdu. 1942'de gettonun yıkılacağına ilişkin çıkan söylentiler nedeniyle annem ve ben kaçtık. Silah seslerini duyduğumuzda nehrin kıyısındaki çalılıklara yeni saklanmıştık. Bütün gece makineli tüfekler gettoda dehşet saçtı. Biz ise suya dalıp saklandık. Sabah çalılıkta saklanan diğer Yahudiler ve ben, Ukraynalı bir nöbetçinin "Yahudiler sizi görüyorum! Dışarı çıkın!" diye bağırdığını duyduk. Çoğu buna uydu. Ancak biz kurşun sesleri kesilinceye kadar suda saklanmayı sürdürdük. Bazen uyukladık. Bir defasında uyandığımda annemin ortadan kaybolduğunu gördüm.

Shulamit, annesini bir daha görmedi ve ona ne olduğunu çözemedi. Shulamit, savaşın geri kalanını Horochow yakınlarındaki ormanlarda saklanarak geçirdi. Ailesinden yalnızca o hayatta kaldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.