Simone Arnold

Simone Arnold

Doğum: August 17, 1930

Husseren-Wesserling, Fransa

Simone, Alsace bölgesindeki Husseren-Wesserling köyünde doğdu. 1933 yılında üç yaşındayken ailesi yakınlardaki Mulhouse şehrine taşındı. Babası orada bir basımevinde çalışıyordu. Ailesi Yehova Şahitlerindendi ve inançlarını ona da öğretiyorlardı. Ona, herşeyden önce Tanrı’ya olan sadakatin dünyevî bir otoriteye itaatin önünde olmasının önemi öğretilmişti.

1933–39: Sevgi dolu bir evde büyüdüm. Annem ve babam bana Kutsal Kitabı okurlardı. Hayatımızda müzik, resim, örgü ve güzel yemekler vardı. Köpeğimi ve dışarıda oynamayı çok severdim. Evimizin yakınlarında bize ait olan yemyeşil arazide yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek çok güzeldi. 1936 yılında hem Fransızca ve hem de Almanca eğitim gördüğüm bir devlet okuluna gitmeye başladım. Bu yıllarda pek çok şey öğrendim.

1940–44: 1940’ta Almanlar ülkemizi işgal ettiler. Bir yıl sonra “Heil Hitler” demeyi reddettiğim için okuldan atıldım ve Gestapo tarafından sorgulandım. 12 yaşımdayken mahkeme ailemden alınmamı emretti. Naziler, Yehova Şahitlerinin öğretileriyle kötü yola saptığımı iddia etmişlerdi. Haziran 1943’te Almanya’nın Constance şehrindeki çocuk yeniden eğitim merkezine gönderildim. Teyzemin iki senede dokuz ziyaret hakkı vardı. Bu ziyaretlerde Mulhouse’dan gelen yasa dışı yayınları gizlice içeriye sokuyordu. Yehova’ya olan sevgim beni ayakta tutuyordu.

Simone Nisan 1945’te Fransız ordusu tarafından kurtarıldı. Ailesiyle bir araya gelerek Fransa’daki okuluna devam etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.