Simone Weil

Simone Weil

Doğum: 22 Nisan 1920

Ringendorf, Fransa

Simone, Fransa’da küçük bir köy olan Ringendorf’ta yaşayan iki çocuklu Yahudi bir ailenin büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. 3 yaşındayken ailesiyle beraber Strazburg’a taşındı. Babası koyun yetiştiriciliği ile uğraşıyordu. Simone ve küçük erkek kardeşi, Les Eclaireurs Israelites de France (EIF) adındaki bir Yahudi izci ekibinde yer alıyordu. Simone orta öğrenimini Strazburg’daki bir devlet okulunda tamamladı.

1933–39: Haftanın beş günü okula gidiyordum. Kalan iki günde de bir Yahudi din okuluna gidiyordum. İzci birliğindeki sorumluluklarım da artmıştı. 1936 yılında 16 yaşımdayken birliğin lideri olmuştum. 35 kızdan sorumluydum. İki yıl sonra 1938’de ortaokuldan mezun olduktan sonra okul öncesi eğitim ve sosyal hizmet alanlarında eğitim gördüm.

1940–44: 1940’ın başında Paris’te öğretmen olarak işe başladım. O yılın Mayıs ayında Almanya Fransa’yı işgal edince ailem güneye kaçtı. Yahudi dayanışma topluluğu olan OSE için çalışan bir arkadaşım Rivesaltes bölgesinde İspanya sınırı yakınlarında yabancı uyruklu Yahudilerin tutulduğu bir tevkif kampında sosyal görevli olarak görev yapmamı istedi. İnsanlara sahte evrak hazırlamaya çalışıyorduk ama Naziler trenlerden indirmeyi başardığımız her kişinin yerine başka birini bindiriyorlardı. Ama 1942’de başlayan sürgünlerden önce pek çok çocuğu kurtarabilmiştik.

Savaştan sonra Simone, Yahudi çocukları Güney Fransa’da saklamak için sahte bir kimlikle OSE’nin yeraltı örgütünde faaliyette bulunmaya başladı. 1949 yılında Amerika’ya göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.