سیمون وایل Simone Weil

سیمون وایل Simone Weil

تاریخ تولد: ۲۲ آوریل ۱۹۲۰

رینگن‌دُرف, فرانسه

سیمون بزرگترین فرزند خانواده‌ای یهودی در دهکده‌ی کوچک رینگن‌دورف بود. آنها دو فرزند داشتند. زمانی که سیمون ۳ سال داشت خانواده‌اش به استراسبورگ نقل مکان کردند. پدرش با چوپانی امرار معاش می کرد. او و برادر کوچکترش هر دو در سازمان یهودی انجمن پیشاهنگی یهودیان فرانسه (EIF) فعال بودند. سیمون در استراسبورگ به مدرسه دولتی رفت.

۱۹۳۳-۳۹: علاوه بر رفتن به مدرسه در پنج روز هفته، دو روز دیگر را به مدرسه‌ی مذهبی یهودیان می‌رفتم. همزمان مسئولیت بیشتری را در انجمن پیشاهنگی تقبل کردم. در سال ۱۹۳۶ هنگامی که ۱۶ سالم بود رهبری گروهی متشکل از ۳۵ دختر را بر عهده داشتم. دو سال بعد، در سال ۱۹۳۸ از دبیرستان فارغ التحصیل شدم و تحصیل در زمینه‌ی تربیت کودک و مددکار اجتماعی را شروع کردم.

۱۹۴۰-۴۴: در اوایل سال ۱۹۴۰ در پاریس مشغول به تدریس شدم. در ماه می‌، با حمله آلمان به فرانسه خانواده‌ام به سمت جنوب فرار کردند. یکی از دوستانم که با OSE، انجمن امداد یهود، کار می‌کرد از من خواست که به عنوان مددکار اجتماعی، در اردوگاه یهودیان خارجی در ریوسالتس Rivesaltes، در حوالی مرز اسپانیا، کار کنم. ما سعی می‌کردیم برای افراد، مدارک جعلی درست کنیم اما به ازای هر نفری که تلاش می‌کردیم از قطارها خارج کنیم، آلمانی‌ها یکی دیگر را جایگزین می‌کردند. اما ما قبل از شروع تبعید‌ها در سال ۱۹۴۲، اکثر بچه‌های اردوگاه را نجات دادیم.

تا پایان جنگ، سیمون با یک نام جعلی به شبکه‌ی زیرزمینی OSE پیوست تا به پنهان کردن بچه‌های یهودی در جنوب فرانسه کمک کرد. وی در سال ۱۹۴۹ به آمریکا مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.