Susanne Ledermann

Susanne Ledermann

Doğum: 8 Ekim 1928

Berlin, Almanya

Susanne, Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan Yahudi bir anne babanın iki kızından küçük olanıydı. Babası başarılı bir avukattı. Yakınlarının samimi hitap şekliyle Sanne ya da Susanne kız kardeşiyle evlerinin verandasında oynamayı, Berlin Hayvanat Bahçesi’ne gitmeyi ve ailesiyle gezmeyi çok seviyordu.

1933–39: Naziler Ocak 1933’te iktidara geldikten sonra Yahudilerin, Yahudi olmayan müvekkiller için avukatlık yapmasını yasakladı. Susanne 4 yaşındayken babasının avukatlık bürosu kapandı ve Ledermann ailesi Hollanda’ya taşındı. Susanne 6 yaşında Amsterdam’da bir okula gitmeye başladı. İyi bir öğrenciydi ve çevresindekilerle de hemen arkadaş olmuştu. Arkadaşları arasında Almanya’dan gelen Yahudi mülteciler de vardı.

1940–44: 14 Mayıs 1940’ta Susanne, 56 km uzaklıktaki Rotterdam’ı bombalayan Alman uçaklarının sesini duydu. Amsterdam da çok geçmeden Almanlar tarafından işgal edildi. Susanne, 13 yaşındayken Almanlar Yahudileri devlet okullarından atınca bir Yahudi okuluna kaydoldu. Haziran 1942’de Almanlar, Yahudileri görünüşte “doğuda” bulunan çalışma kamplarına gönderiyordu. Yahudi konseyinde tercüman olarak çalışan Susanne’ın babası, yasalara uydukları ve Almanların talimatlarını uyguladıkları sürece ailesinin zarar görmeyeceğine inanıyordu.

20 Haziran 1943 tarihinde Susanne, annesi ve babasıyla Hollanda’daki Westerbork kampına gönderildi. 1944’te ise Susanne’ın hayatını kaybettiği Auschwitz kampına gönderildiler. Öldüğünde 15 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.