Sylvia Winawer

Sylvia Winawer

Doğum: 10 Temmuz 1928

Varşova, Polonya

Sylvia’nın Yahudi olarak doğan ebeveynleri, yetişkinliğe adım attıklarında Hıristiyan oldular. Sylvia Hıristiyan geleneklerine göre yetiştirildi. Bay Winawer başarılı bir avukattı. Aile Varşova’nın merkezinde bir dairede yaşıyordu. Sylvia’nın annesi sanat eseri topluyordu.

1933–39: Lüteriyen Kilisesi tarafından idare edilen özel bir okula devam ediyordum. Okulumu ve sınıf arkadaşlarımı seviyordum. 9 yaşındayken ebeveynlerim bana dünyanın en güzel “hediyesini” verdi. Bir kız kardeş! İki yıl sonra Almanlar Polonya’yı işgal ettiğinde ve Eylül 1939’da Varşova’ya vardıklarında hayat değişti.

1940–44: Eylül 1940’ta Almanlar aileyi Varşova gettosuna taşınmaya zorladı. Gettoda yetim bir kız olan Feiga’ya üçüncü sınıf derslerini çalıştırdım ve onunla çok yakınlaştım. Ancak o kadar zavallıydı ki gettonun içindeki bir yetimhaneye yerleştirildi. Yetimhanenin müdürü Dr. Janusz Korczak’ın yanı sıra Feiga ve yetimhanedeki tüm çocuklar, 1942 yılında gettodan sürgün edildi.

Sylvia ve ebeveynleri, Varşova gettosundan kaçtı ve savaştan sağ olarak kurtuldu. Sylvia, daha sonra Feiga’nın 1942’de Treblinka imha kampında öldürüldüğünü öğrendi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.