سیلویا ویناور Sylvia Winawer

سیلویا ویناور Sylvia Winawer

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئیهٔ ۱۹۲۸

ورشو, لهستان

والدین یهودی سیلویا در نوجوانی به مسیحیت روی آورده بودند و سیلویا با رسومات مسیحیت بزرگ شد. آقای ویناور یک وکیل موفق بود و خانواده‌اش در آپارتمانی در مرکز ورشو زندگی می‌کردند. مادر سیلویا آثار هنری جمع آوری می‌کرد.

۱۹۳۳-۳۹: من به یک مدرسه خصوصی تحت نظر کلیسای لوتری می رفتم و مدرسه و همکلاسی‌هایم را دوست داشتم. هنگامی که ۹ ساله بودم، والدینم بهترین «هدیه» را برای من آوردند، یک خواهر. دو سال بعد، در سپتامبر ۱۹۳۹ با حمله‌ی آلمان به لهستان و رسیدن آنها به ورشو، زندگی عوض شد.

۱۹۴۰-۴۴: در اکتبر ۱۹۴۰ آلمانی‌ها خانواده‌ی ما را مجبور کردند که به گتوی ورشو نقل مکان کنیم. در گتو من درس‌های سال سوم را به یک دختر یتیم به نام فیگا یاد می‌دادم و به او خیلی نزدیک شده بودم. اما او بسیار فقیر بود و به یک یتیم خانه در گتو برده شد. هنگامی که فیگا و تمام بچه‌های یتیم‌خانه و رئیس آن، دکتر یانو کورزاک در ۱۹۴۲ از گتو تبعید شدند، بسیار ناراحت شدم.

سیلویا و والدینش از گتوی ورشو فرار کردند و در جنگ زنده ماندند. سیلویا بعداً فهمید که فیگا در ۱۹۴۲ در کشتارگاه تربلینکا کشته شده است.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.