Wilhelm Edelstein

Wilhelm Edelstein

Doğum: 1 Temmuz 1914

Viyana, Avusturya

Wilhelm, Habsburg’un başkenti Viyana’da yaşayan Yahudi bir ailenin iki çocuğundan büyük olanıydı. Wilhelm’in doğumundan kısa bir süre sonra I. Dünya Savaşı çıktı. Yiyecek kıtlığı nedeniyle Wilhelm ve annesi, annesinin memleketine, Prag yakınlarındaki Hostoun’a gittiler. Babası ayakkabı dükkânını işlettiği için onlarla gelmemişti. Savaştan sonra Viyana’ya döndüler. Wilhelm gençken babasının yanında çalışırdı.

1933–39: 1938 yılının Mart ayında Almanya Avusturya’yı ilhak etti. Kısa bir süre sonra Almanlar, Wilhelm’i Hıristiyan bir kadınla arkadaşlık ettiği için tutukladı. Nazi kanununa göre Yahudilerin bunu yapması yasaktı. 30 gün içinde Avusturya’yı terk etmesi şartıyla serbest bırakılan Wilhelm, Yahudi bir arkadaşıyla birlikte Çekoslovakya sınırına doğru yola çıktı. Birkaç başarısız denemeden sonra sınırı yasa dışı olarak geçti. Wilhelm Prag’a gitti ve oradaki akrabalarının yanında kaldı.

1940–44: Wilhelm 1941’de Theresienstadt gettosuna gönderildi. Daha sonra ise Letonya’nın Riga şehrine gönderildi. Burada gettonun “Alman bölümündeki” Reich’ten gelen Yahudiler için patates soymakla görevli bir grup esirin başında görev alıyordu. Sonraları ise birkaç farklı kampa gönderildi ve sonunda Buchenwald’ın bir alt kampı olan Troeglitz’e gönderildi. Wilhelm orada kampın dışındaki bir Hıristiyan çiftçi ile temasa geçti. Adam sıklıkla Viyana’ya gidiyordu ve Wilhelm’in oradaki halasından ekmek alıp kampa sokabilmişti.

Wilhelm, 1945 yılının Mart ayında Bergen-Belsen toplama kampına gönderildi. Kampın 15 Nisan 1945’te İngiliz ordusu tarafından kurtarılmasından yalnızca birkaç hafta önce hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.