Willem Arondeus

Willem Arondeus

Doğum: 22 Ağustos 1894

Naarden, Hollanda

Evin altı çocuğundan biri olan Willem, annesinin ve babasının tiyatro kostümü tasarımcısı olarak çalıştığı Amsterdam’da büyüdü. Willem 17 yaşındayken eşcinselliği konusunda ailesiyle tartıştı. Evi terk ederek ailesiyle bağlarını kopardı. Yazarlığa ve ressamlığa başladı. 1920’lerde Rotterdam belediye binası için bir duvar resmi yapma görevi aldı. 1932’de Apeldoorn yakınlarındaki kırsal bölgeye taşındı.

1933–39: Willem 38 yaşındayken bir manavın oğlu olan Jan Tijssen ile tanıştı ve sonraki yedi yıl boyunca birlikte yaşadılar. Willem bir ressam olarak maddî zorluklar yaşasa da sosyal yardımlaşma kurumuna gitmeyi reddetti. 1938’de Hollandalı ressam Matthijs, Maris’in biyografisini yazmaya başladı ve kitabın yayınlanmasından sonra ise Willem’in maddî durumu düzeldi.

1940–44: Almanlar 1940 yılının Mayıs ayında Hollanda’yı işgal etti. İşgalden kısa bir süre sonra Willem direnişe katıldı. Birliğinin ana görevi Hollandalı Yahudilere sahte kimlik sağlamaktı. 27 Mayıs 1943’te Willem’in birliği Amsterdam evrak dairesine saldırarak ateşe verdi. Sahte kimlik evraklarının tespit edilmesini sağlayacak kayıtları yok etmek istiyorlardı. Binlerce dosya yanarak kül oldu. Beş gün sonra birlik ihanete uğradı ve tutuklandı. O Temmuz ayında Willem ve diğer 11 üye idam edildi.

Willem, idamından önce bir arkadaşından “eşcinsellerin korkak olmadıkları” konusunda savaştan sonra tanıklık etmesini istedi. Hollanda hükümeti Willem’e ancak 1980’lere gelindiğinde—ölümünden sonra—madalya verdi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.