Wolf Wajsbrot

Wolf Wajsbrot

Doğum: 1925

Krasnik, Polonya

Wolf küçük bir çocukken ailesi, Polonya’nın ekonomik istikrarsızlığı ve artan Yahudi karşıtlığından kaçmak için Fransa’ya taşındı. Paris’e yerleşmelerinden kısa bir süre sonra babası bir inşaatta iş buldu. Wolf ise ilkokula başladı.

1933–39: Paris, Wolf’un vatanı gibiydi. Buna karşın ailesinin Krasnik sonbaharları ve Lublin’e yaptıkları seyahatlerle ilgili anılarını dinlemekten hoşlanırdı. 1939’da Hitler Polonya’yı işgal etti. Wajsbrot ailesi, ölüm kamplarını ve Yahudilerin toplu halde sürgün edildiğini öğrendi. Wolf’un ailesi geçmişten söz etmez oldu. Wolf, okul diplomasını aldı ve 14 yaşında araba tamircisi olarak çıraklığa başladı.

1940–44: Almanlar, 1940 başlarında Fransa’ya girdiler ve Temmuz’da Paris’i ele geçirdiler. Wajsbrot ailesi, ilk zamanlardaki bir çok Yahudi toplamasından kaçtı. Ancak 16 Temmuz 1942’de Wolf’un ailesi tutuklandı ve sürüldü. 17 yaşındayken Alman işgaline karşı savaşmak için silahlı direniş grubu Franc-Tireurs et Partisans’a katıldı. Paris sokağına—bir çok Alman subay ve askerini öldüren—iki tane bomba yerleştirilmesine yardım etti. 1943 sonbaharında tutuklandı.

Wolf, Şubat 1944’te Alman yetkilileri tarafından yargılandı. Hüküm giydi ve vurularak infaz cezasına çarptırıldı. Wolf, 21 Şubat 1944’te infaz edildi. 19 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.