ولف وازبرات  Wolf Wajsbrot

ولف وازبرات Wolf Wajsbrot

تاریخ تولد: 1925

کراسنیک, لهستان

زمانی که ولف پسر جوانی بود، خانواده‌ی وی برای فرار از بی ثباتی اقتصادی و یهودستیزی لهستان، به فرانسه نقل مکان کردند. کمی بعد از این که در پاریس ساکن شدند، پدر وی شغلی در زمینه ساختمان سازی پیدا کرد و ولف تحصیلاتش را در مقطع ابتدایی شروع کرد.

۱۹۳۳-۳۹: شهر پاریس برای ولف حکم خانه را داشت، ولی با این وجود او عاشق خاطرات پدر و مادرش از پاییز شهر کراسنیک و سفرهای آنها به لوبلین بود. هیتلر در سال ۱۹۳۹ لهستان را اشغال کرد. خانواده‌ی وازبرات درباره‌ی اردوگاه های مرگ و سیل عظیم یهودی‌های تبعید شده، خبرهای بسیاری شنیدند. پدر و مادر ولف دیگر از گذشته صحبت نمی‌کردند. ولف مدرک تحصیلی اش را از مدرسه گرفت و در سن ۱۴ سالگی شاگرد یک مکانیک شد.

۱۹۴۰-۴۴: در اوایل سال ۱۹۴۰ نیروهای آلمان وارد فرانسه شدند و در ژوئن همان سال پاریس را تصرف کردند. خانواده‌ی وازبرات از بسیاری از دستگیری‌ها فرار کردند، ولی در ۱۶ ژوئیه سال ۱۹۴۲ پدر و مادر وی دستگیر و تبعید شدند. در سن ۱۷ سالگی او برای مقابله با اشغال آلمان، عضو گروه پارتیزان‌های نیروی مقاومت مسلح فرانک-تیرئوس شد. او در بمب‌گذاری شهر پاریس که منجر به کشته شدن چندین سرباز و فرمانده آلمانی شد، دست داشت. در پاییز سال ۱۹۴۳ وی دستگیر شد.

ولف توسط مقامات آلمان در فوریه سال ۱۹۴۴ محاکمه و محکوم به تیرباران شد. وی در ۲۱ فوریه سال ۱۹۴۴، در سن ۱۹ سالگی ااعدام شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.