Wolfgang Lachman

Wolfgang Lachman

Doğum: 26 Mayıs 1928

Berlin, Almanya

Wolfgang, Berlin’de yaşayan dindar Yahudi bir ailenin tek çocuğuydu. Babası, makine mühendisliği eğitimi almış olsa da kayınpederinin yerine geçtiği toptan eşarp ve mendil işini yönetiyordu. Wolfgang’ın ailesi, iş yerinin üst katında bir dairede yaşıyordu. Berlin’in banliyösü olan Neuenhagen’deki kır evlerinde tatil yapmaktan hoşlanıyorlardı.

1933–39: 5 yaşındayken okula başladım. O yıl Hitler Almanya’nın başına geçti. Her sabah üç şarkı söylememiz gerekiyordu: Alman millî marşı, Hitler’in partisinin marşı ve Birinci Dünya Savaşı’nda kaybedilen Alman topraklarının iadesi hakkında bir şarkı. 1938’de annem kanserden öldü. Aynı yıl Yahudi karşıtı ayaklanmalar oldu. Babamın dükkânı boyayla işaretlendi. Dışında bir asker duruyor ve insanlara Yahudilere ait dükkânlardan alışveriş etmemelerini söylüyordu.

1940–44: Babam 1940’ta öldü. 1942’de Rigo gettosuna gönderilinceye kadar büyükannemle yaşadım. 14 yaşımdayken Alman üniformalarını sınıflandırmakla görevlendirildim. Bir keresinde Berlin’den ayrıldığımdan beri giydiğim ayakkabıları değiştirmek üzere ayakkabı çaldım. Çok küçük geldi ve tabanı aşınmaktan neredeyse yok olmuştu. Ancak yakalandım ve kumandana götürüldüm. Beni dövdü. Vurulmamı emretti. Ancak ardından fikrini değiştirdi. Bir çift tahta ayakkabı verdiler ve ceza olarak dört kat merdiveni demir bir çubuk taşıyarak 100 defa inip çıkmam gerekti.

Wolfgang, 16 yaşında Bergen-Belsen toplama kampına gönderildi. Nisan 1945’te İngiliz ordusu tarafından özgürlüğüne kavuşturuldu ve 1946’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.