Yakob Braun

Yakob Braun

Doğum: 1886

Wloclawek, Polonya

Yakob’un yaşadığı Wloclawek kasabası Vistül Nehri üzerindeydi. Kardeşi Abraham ile birlikte Lehçenin yanı sıra İbranice ve Almanca da öğrenmişti. Yakob eşiyle Yahudi bir çöpçatan aracılığıyla tanıştı ve çift evlendikten sonra Lodz’da yaşadı. Yakob 1938’e kadar ailesinin tekstil işletmesini yürütüyordu. O yıl gayrimenkule yatırım yapmaya başladı. Kendisinin ve ailesinin de yaşadığı bir apartmanın sahibi oldu.

1933–39: Naziler 1938 yılında Almanya’da yaşayan Polonya Yahudilerini sınır dışı ettiğinde Yakob, yeni mültecilere ücretsiz tıbbî yardım sağlamak için Lodz’da bir yardım kuruluşu oluşturdu. Almanların 1939’da Lodz’u işgal etmesinden sonra Gestapo ajanları onu sıklıkla kontrol ediyorlardı. Bir gün Yakob’u sorgulamak için onu el konulmuş bir Yahudi okulundaki ofislerine getirdiler. Eve dönmesine izin verildiğinde dehşete kapılmış olan ailesi çok mutlu oldu.

1940–44: Almanlar Yahudileri Lodz’un banliyölerine götürüp “ibret olsun” diye öldürürken Yakob, karısı ve çocuklarıyla küçük bir odada saklanıyordu. Bir şekilde yakalanmamayı başardılar. Ancak nihayetinde Piotrkow Trybunalski kasabasının yakınlarındaki bir gettoya gönderildiler. İşçi birlikleri için kadınlar ve erkekler ayrılırken karısı ve üç kızının izini kaybetti.

Yakob, 1944 yılının sonbaharında Buchenwald toplama kampına gönderildi. Daha sonra ise Bergen-Belsen kampında hayatını kaybetti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.