Tanikliklar

Abraham Lewent

Pek çok Yahudi gibi Lewent ailesi de, Varşova gettosunda hapsedildi. 1942’de küçücük bir alanda saklanırken Almanlar, bir baskında annesini ve kız kardeşlerini tutukladı. Öldürüldüler. Abraham da yakınlardaki bir zorunlu çalışma kampına götürüldü. Ancak gettodaki babasına dönmek için buradan kaçtı. 1943’te babasıyla birlikte Majdanek’e sürgün edildiler. Babası, burada hayatını kaybetti. Abraham, daha sonra Skarzysko, Buchenwald, Schlieben, Bisingen ve Dachau’ya gönderildi. Almanlar esirleri tahliye ederken Amerikan kuvvetleri, Abraham’ı serbest bıraktı.

Deşifre Edilmiş Metin

Umschlagplatz’a gittik. Orada üç gün boyunca suyumuz ve hiçbir şeyimiz olmadan kaldık. Hava çok sıcaktı. Üçüncü gün bize su verdiler ve oradan ayrılacağımızı söylediler. Nereye gideceğimizi bilmiyorduk. Bizi trenlere bindirdiler. Yanımda babam, başka bir adam, karısı ya da kız kardeşi vardı. Ve bizi Majdanek’e götürdüler. Majdanek, Lublin yakınlarındaki bir kamptı ve orada beş tarla vardı. Yani her tarlada sekiz veya dokuz yüz kişilik barakalar bulunuyordu ve Majdanek’te yapacak hiçbir şey yoktu. Majdanek’te tek yaptığımız bütün gün oturmaktı. Bazen bizi çalışmaya götürürlerdi ve gidenlerin yarısı geri dönmezdi. Bizi bütün gün oturturlar ve büyük taşları kırdırırlar, çukur kazdırırlar veya çukurları doldurturlardı. İş buydu. Kamp dedikleri, aslında bir imha merkeziydi. İnsanları imha ediyorlardı. Yiyecek çok azdı. Yiyecek çok azdı.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.