Tanikliklar

Benjamin (Ben) Meed

Ben, dindar bir Yahudi bir ailenin dört çocuğundan biriydi. Almanya 1 Eylül 1939'da Polonya'yı işgal etti. Almanların Varşova'yı işgal etmesinin ardından, Ben Sovyet işgali altındaki Polonya'ya kaçmaya karar verdi. Ancak kısa sonra Varşova gettosundaki ailesinin yanına dönmeye karar verdi. Ben gettonun dışındaki bir işte çalıştırıldı. Yahudi Mücadele Örgütü'nün üyesi olan ve daha sonradan evleneceği (ZOD) Vladka (Fagele) de dahil olmak üzere, esirlerin gettodan kaçmasına yardım etti. Sonra gettonun dışında saklanarak, Yahudi olmayan bir Polonyalı kılığına büründü. 1943'teki Varşova gettosu ayaklanmasında Ben, getto mücadelecilerini kanalizasyonlardan geçirerek kurtarmak için yeraltı örgütüyle çalıştı ve onları Varşova'nın "Ari" kısmında sakladı. Ayaklanmadan sonra Ben, Varşova'dan Yahudi değilmiş numarası yaparak davranarak kaçtı. Serbest kalmasının ardından babası, annesi ve kız kardeşiyle yeniden bir araya geldi.

Deşifre Edilmiş Metin

Savaş [Alman işgali] sona erdi ve Almanlar geldi. Hayatımda yeni bir dönem başlamış oldu. Hepimiz açtık. Almanların geldiği ilk günü hatırlıyorum. Resmî geçitle geldiler. Ben bu resmî geçide gitmeyecektim. Çünkü bizim mahallede değildi. Ben Yahudilerin yaşadığı bölümde yaşıyordum. Ama… Şunu hatırlıyorum. İnsanlar bize Almanların, zafere erişmiş Almanların, Polonya'da ele geçirdiği bazı bölgeler olduğunu söylüyordu. Zaten... O zaman herkes bir parça ekmek bulma derdindeydi. Sonunda yaşadığım yerden çok uzak olmayan bir köşe başına gelen bir kamyondan ekmek dağıtıldığını duydum. Dolayısıyla ben ailemdeki en büyük çocuğum… ben, erkek kardeşim, kız kardeşim... hepimiz ekmek dağıtılan yere gitmek zorundaydık. … Mecburduk. Kamyonlara bakarak bunlardan ekmek dağıtıldığını anladık, bir parça ekmek yiyeceğiz diye gözlerimiz parlıyordu. Sırada bekleyen o kadar çok insan vardı ki, dağıtıma başlayamadılar. İnsanlara ekmek dağıtan iki Alman vardı kamyonda… ve o zaman fark ettim ki, insanlara ekmek dağıtılması olayını kayda alan kameralar var. Ben de bir ekmek Almak istiyordum, ama nasılsa komşularımızdan biri beni tanıdı. Dönüp: “Senin ne işin var burada? Bu ekmekler Polonyalılar için” dedi. Ben de “Ben de geldim işte” diye yanıtladım. “Sen Yahudisin” dedi karşılık olarak. Hayatımda şok yaşadığım ilk gündü ve o günü asla unutmayacağım.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.