Tanikliklar

Doriane Kurz

Doriane’in Yahudi ailesi, 1940 yılında Amsterdam’a kaçtı. Aynı yıl Almanların Hollanda’yı işgal ettiğine şahit oldu. Babası, Auschwitz’e sürüldükten sonra öldü. Annelerinin yakalanmasından sonra Doriane ve erkek kardeşi, Yahudi olmayanlarla birlikte saklandı. Üçü, Westerbork üzerinden sürüldükleri Bergen-Belsen’de yeniden bir araya geldi. Kampın 1945 yılında tahliyesi sırasında kurtarıldılar. Doriane’in annesi, Doriane tifüsten kurtulmasına yardım ettikten kısa süre sonra kanserden öldü.

Deşifre Edilmiş Metin

At arabası gibi üstü açık vagonlar vardı. At olmadan sürükleniyorlardı. O vagonları insanlar çekiyordu. Vagonların içinde cesetler vardı. Her taraf ceset kaynıyordu ve birbirlerinin üstüne atılarak yığın hâline getirilmişlerdi. Her gece bir sürü insan ölüyordu. Yoklamada sayılmıyorlardı ama ceset olarak hesaba katılıyorlardı. Yetişkinler dışarı çıktıktan sonra o vagonu çeken bir grup insan kaldı. Barakalara geldiler ve cesetleri topladılar. İki kişi cesetleri alıyordu. Biri ayaklarından, biri de ellerinden tutuyor ve ceset yığınının üstüne fırlatıyorlardı. Her gün böyle oluyordu. Hâlâ üzülüyorum.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.