Tanikliklar

Ernest G. Heppner

Ernest’in ailesi, Hamursuz bayramında yenilen ve bir tür mayasız ekmek olan “matzah” üreten bir fabrikanın sahibiydi. Şubat 1939’da Kristal Gece’den üç ay sonra Ernest ve annesi, mülteciler için vize istemeyen birkaç sığınaktan biri olan Şangay’a kaçtı. Annesi ve kız kardeşi, Almanya’da kaldı. Holokost sonrasında öldüler. Bir erkek kardeşi, İngiltere’ye kaçtı. Ernest ve annesi, Şangay’da iş buldu. 1947’de Şangay’da tanışıp evlendiği karısıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi.

Deşifre Edilmiş Metin

Bizi bir komite aldı ve karaya ayak bastık. Pasaport yoktu, evrak yoktu, hiçbir şey yoktu. Orada akrabalarını arayan çok sayıda Yahudi topluluğu üyesi vardı. Bizi normalde domuz taşıyan kamyonlara bindirdiler ve yerel halkın dayayıp döşediği, barındığımız ve yiyecek aldığımız bir karşılama merkezine götürdüler. Daha önce de söylediğim gibi, oraya vardığımızda cebimizde 25 sent vardı. Ama en azından geceleyin başımızın üstünde bir çatı olacağını ve bir şeyler yiyeceğimizi biliyorduk.


  • US Holocaust Memorial Museum
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.