Tanikliklar

Thomas Buergenthal

Şu anda uluslararası yargıç olan Thomas Buergenthal, Auschwitz ve Sachsenhausen toplama kamplarından kurtulan en genç kişilerden biriydi. 17 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Yargıç, Amerikan İnsan Hakları Mahkemesi başkanlığı ve El Salvador için Birleşmiş Milletler Gerçek Komisyonu üyeliği görevlerini üstlendi. Buergenthal, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Holokost Anı Müzesi’nin Vicdan Komitesi başkanıydı. Buergenthal, Mart 2000’de Uluslararası Adalet Mahkemesi’nin üyesi oldu ve bu görevi hâlâ devam ettirmektedir.

Deşifre Edilmiş Metin

Eski Yugoslavya’da olsun, Kosova’da olsun, bir çatışmanın parçası olan mültecileri yolda görünce çok etkilendim ve derhal kendi yaşadıklarım aklıma geldi. O zaman çocuktum ve çocukları düşündüm. Ve bu pek tabii ki beni böyle şeylerin meydana gelmesine izin veremeyeceğimizi, bir şeyler yapmamız gerektiğini düşündüğüm bir konuma soktu. Benim yaşadığım şeyleri yaşamamış olsalar da pek çok insan, mesela Darfur’da, Ruanda’da ya da Kamboçya’da neler olup bittiğini görüp empati kurabilir, benzer şekilde tepki verebilir ve bu da onları harekete geçirir. Bütün karmaşıklığı ile içinde yaşadığımız dünyaya, Lemkin’in deyişiyle, yaşanmış şeylerden dolayı oluşan vicdana, tekrarlanmaması konusunda çok işe yarayacak olmasına karşın bu, bambaşka birşeydir. Bunu yapabilmek için mutlaka gereken, insanların olan şeyin olmaması gerektiğinin farkına varmasını sağlamaktır. Bu konuda neler yapabilecekleri başka bir konudur ve çok, çok zordur.


  • US Holocaust Memorial Museum

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.