Tanikliklar

Thomas Buergenthal

Şu anda bir uluslararası yargıç olan Thomas Buergenthal, Auschwitz ve Sachsenhausen toplama kamplarından kurtulan en genç kişilerden biriydi. 17 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Yargıç, Amerikan İnsan Hakları Mahkemesi başkanlığı ve El Salvador için Birleşmiş Milletler Gerçek Komisyonu üyeliği görevlerini üstlendi. Buergenthal, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Holokost Anı Müzesi'nin Vicdan Komitesi başkanıydı. Buergenthal, Mart 2000’de Uluslararası Adalet Mahkemesi’nin üyesi oldu ve bu görevini hâlâ devam ettirmektedir.

Deşifre Edilmiş Metin

Nuremberg’de ilginç bulduğum hususla ilgili soruyu uluslararası bir yargıç ya da uluslararası bir avukat olarak değil, kişisel bir bakış açısıyla cevaplayacağım. Bence kamplarda en azından çoğumuzun mümkün olacağını düşünmediği şeylerin mümkün olduğunu, günün birinde bu insanların, yaptıklarının bedelini ödeyeceğini gösterdi, sanık sandalyesine oturduklarında bunun mümkün olduğunu kanıtladı. Yani kurbanlar için son derece önemliydi ve bence uluslararası bir avukat unvanına dönecek olursam cezalandırma amaçlı olarak dünyanın en güçlü insanlarının, en azından öyle olduğu düşünülen insanlarından bazılarının, bir gün suçlarının hesabının sorulacağını görmesi bakımından da önemliydi. Ve can alıcıydı. Bu, birileri uluslararası bir sistem, uluslararası kanunlar oluşturmak istediğinde somut örnekler gösterebilmesi için çok önemlidir.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.