Tanikliklar

Tomasz (Toivi) Blatt

Eylül 1939’da savaşın başlamasının ardından Almanlar Izbica’da bir getto ve Yahudi konseyi kurdu. Tomasz’ın garajdaki işi başlangıçta kendisini gettodaki toplamalardan korudu. 1942’de sahte belgeleri kullanarak Macaristan’a kaçmayı denedi. Yakalansa da Izbica’ya dönmeyi başardı. Nisan 1943’te Tomasz ve ailesi Sobibor imha kampına sürüldü. Tomasz, Sobibor ayaklanması sırasında kaçtı. Saklandı ve Polonya yeraltı dünyasında kurye olarak çalıştı.

Deşifre Edilmiş Metin

O zaman Almanlar Yahudi konseyleri, sözde Judenraete’ler kuruyordu. Judenrat [Yahudi konseyi] sayesinde kendi isteklerini yerine getirebiliyorlardı. Judenrat, insanları çalışma kamplarına gönderiyor, birkaç ay sonra da yeni insanlar gönderiyordu. Eskiler, ilk gönderilenler serbest bırakılıyordu. Bu, sırayla yapılıyordu. Kurallara göre herkes, zorla bir aylık çalışmaya gönderiliyordu. Ama listede zengin biri varsa o kişi fakir birine para verip gönüllü olarak gidebiliyordu. Ama zaman geçtikçe durum daha da kötüleşti. İnsanların dövüldüğünü duyuyorduk. İşkence yapıldığını duyuyorduk ve insanlar gitmeyi reddediyordu. O zaman ilk sözde Aktions gerçekleşti. “Aktion” bir toplama harekâtıydı. Çalışma kampları için Yahudileri toplamayla başladı. Sabahleyin gelir, Yahudi konseyine 200 ya da 500 adam vermesini söylerlerdi. Yahudi konseyi kendi polisleri aracılığıyla bu adamları veremezse Nazilerle birlikte çalışan Ukraynalılar rastgele evlere gidip insanları döver, vururdu. 500 kişiye olana kadar sokaktaki insanları yakalayıp götürürlerdi.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.