Müzik

İleri, Şahitler!

İcra Eden: Simone Arnold Liebster
Söz Yazarı: Erich Frost
Düzenleme: Erich Frost

Müzisyen Erich Frost, Hitler’in otoritesine karşı dinî direnişte etkin olan dindar bir Yehova Şahidiydi. Frost, İsviçre’den Almanya’ya broşür sokarken yakalandı ve Berlin yakınlarındaki Sachsenhausen toplama kampına sürüldü. Orada, 1942 yılında bu şarkıyı besteledi. Frost, savaştan sağ kurtuldu ve 1987 yılında öldü. Bu çeviri, Yehova Şahidi Şarkı Kitabı’ndan alınmıştır.

Şarkının İngilizce hâlini söyleyen Simone Arnold Liebster, 1930 yılında Fransa’nın Alsace bölgesindeki Mulhouse’da doğdu. II. Dünya Savaşı sırasında Alsace’ın Almanya’ya ilhakından sonra Liebster’in ailesi, Yehova Şahidi inancına sahip oldukları için Nazilerin gittikçe artan tacizine maruz kalmıştı. Sonunda babası (Adolphe Arnold) ile annesi tutuklanıp toplama ve tecrit kamplarına gönderildi. Kendisi de “toplum kurallarına uygun davranmayan” gençlerin gönderildiği bir ıslah evine yerleştirildi. Liebster Aslanla Yüzleşmek: Genç Bir Kızın Nazi Avrupasındaki Anıları adlı bir otobiyografi yazdı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.