Arlette Waldmann

Arlette Waldmann

Doğum: 15 Haziran 1937

Broncourt, Fransa

Arlette'nin Rus-Yahudi annesi ve Roman-Yahudi babası, Paris'te birlikte tıp okudular. Tıp fakültesini bitirdikten sonra evlendiler ve Fransa'nın kuzeyinde 300 kişilik bir nüfusu barındıran Broncourt tarım kasabasında hekimlik yapmaya karar verdiler.

1933–39: Babam önce bisiklet, sonra motosiklet ve son olarak da arabayla evlere gitmeye başlayan eski kafalı bir doktordu. Hastaları onu dört gözle bekler ve ona saygı duyarlar, evlerinde ona kahve ve içki ikram ederlerdi. 1937 yılında ben doğduktan sonra bile annem babamla birlikte kurdukları ev ofisinde hasta kabulüne devam ettiler. O zamanlarda anneannem ve dedem bizimle birlikte yaşıyorlardı ve ailemin bana bakmasına yardımcı oldular.

1940–44: Almanlar köyümüzü işgal ettiğinde 3 yaşıma basmak üzereydim. Alman askerleri, evimizin yanındaki tuğla evi ele geçirdiler. Arka bahçemiz o evle ortaktı ve bazen askerlerle oynardım. Yahudi olduğumuzdan şüphelenmesinler diye Pazar günleri kiliseye giderdim. Katolik olmayı sevmiştim. Hz. İsa'nın küçük çocukları sevdiğini ve onları koruduğunu bildiğim için kendimi güvende hissediyordum. Ancak bir gün annemin önünde istavroz çıkardım. Annem üzülmüştü. Nedenini anlamamıştım. Kafam karışmıştı.

Waldmann ailesi savaştan sonra Paris'e taşındı. 10 yaşındaki Arlette için Yahudi bir ailede büyümek zor oldu. Yahudi kimliğini kabul etmesi yıllar aldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.