قطعه فیلم های تاریخی

"سنت لوئیس" وارد آنتورپ می‌شود

کشتی آلمان اس‌اس "سنت لوئیس" در ۱۳ مه ۱۹۳۹، با حدود ۱،۰۰۰ پناهنده‌ی یهودی هامبورگ را به مقصد کوبا ترک کرد. اکثر مسافرین، مجوز ورود به کوبا را داشتند. با این وجود دولت کوبا مجوزهای آنها را بی‌اعتبار کرد. زمانی که "سنت لوئیس" در ۲۷ مه وارد هاوانا شد، به اکثر مسافرین اجازه ندادند پیاده شوند. پس از آنکه ایالات متحده نیز از پذیرش پناهندگان امتناع کرد، کشتی به اروپا بازگشت و در آنتورپ لنگر انداخت. سپس بریتانیا، فرانسه، بلژیک و هلند برای پذیرش پناهندگان موافقت کردند. [از اخبار Hearst Metrotone‏]

نسخه كامل

کشتی "سنت لوئیس" از کوبا بازگشت و بالاخره محموله‌ی انسانیش را به بندرگاه رساند. به نهصد و هفت یهودی بخت برگشته‌ی بدون کشور، پس از پنج هفته انتظار بر روی آب، بالاخره اجازه داده شد در بلژیک پیاده شوند و به لطف کمک‌های آمریکا، لااقل توانستند در فرانسه، هلند و انگلستان، اسکان موقت پیدا کنند. اما اینها تنها عده‌ی خوش اقبالی بودند که با تبلیغ سرنوشت همراهانشان توانستند جان سالم به در ببردند. ده هزار نفر از وابستگانشان همچنان روی آب‌های آزاد بیهوده برای یافتن پناهگاهی تلاش می‌کردند. بیش از سه میلیون نفر دیگر در اروپای مرکزی اسیر شدند، اسارتی که آنها را وادار می‌کرد به بزرگ‌ترین مهاجرت بعد از زمان فراعنه مصر دست بزنند. آنها قربانیان درمانده‌ای بودند که یک رژیم ظالم به فقیر و ثروتمندانشان، به بیمار و مسن و جوانشان رحم نکرد و جز لباس‌هایشان، همه چیزشان را گرفت و آنها را بیرون کرد. برای معدود افرادی که فرار کرده بودند پولی نمانده بود اما ترسی نداشتند و همچنان زندگی به نظرشان شیرین می‌رسید.


  • UCLA Film and Television Archive
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو ​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.