اونتی لازار  Onti Lazar

اونتی لازار Onti Lazar

تاریخ تولد: ۲۰ ژانویهٔ ۱۹۲۰

زیگت, رومانی

اونتی کوچکترین پسر در بین پنج پسر خانواده‌ای یهودی بود که در شمال ترانسیلوانیا، منطقه‌ای متعلق به رومانی که تا سال ۱۹۱۸ به مجارستان تعلق داشت، زندگی می‌کردند. پدر اونتی معمولاً او را آشر که مخفف نامش به زبان یدیش، آنشل، بود صدا می‌زد. او در کودکی جمع کردن مجسمه‌های کوچک را دوست داشت. اگرچه اونتی در خانه‌ای مجاری زبان بزرگ شده بود، اما به مدرسه عمومی رومانیایی رفت.

۱۹۳۳-۳۹: در سن ۱۳ سالگی مدرسه را ول کردم تا درآمد بخور و نمیری کسب کنم. من می‌خواستم ساعت ساز شوم، اما در نهایت به کار شیشه گری و قاب سازی روی آوردم. بزرگترین چالش من کسب درآمد برای زندگی بود. قوانین رومانی برای ما مشکلی به وجود نمی‌آورد حتی با وجود اینکه پدرم یکبار در ارتش مجارستان علیه رومانی جنگیده بود. در سال ۱۹۳۷ کشتار یک روزه‌ای علیه یهودیان برپا شد که ما را خیلی ترساند، اما همه چیز به سرعت به روال عادی بازگشت.

۱۹۴۰-۴۴: در سال ۱۹۴۰ استان ما به حکومت مجارستان برگشت و مجارستان خیلی زود متحد آلمان شد. مجاری‌ها مقرری ارتش پدرم را قطع کردند و مجوز فروش تنباکوی او را باطل نمودند. من برای کار اجباری در ارتش انتخاب شدم. در سال ۱۹۴۱ به اتحاد جماهیر شوروی فرستاده شدم. ما در تابستان جاده‌ها را تعمیر می‌کردیم و در زمستان برف‌ها را پارو می‌زدیم. اکثر افرادمان که وظیفه خنثی کردن مین‌ها را بر عهده داشتند کشته شدند. در مدت عقب نشینی، تعدادی از افراد بیمار در یگان‌های اطراف زنده زنده در انباری که استراحت می‌کردند سوزانده شدند، آنهایی که در حال فرار بودند نیز با گلوله کشته شدند.

اونتی از تبعیدهای بعدی به اردوگاه‌های آشویتس و فلوسنبرگ نیز جان سالم بدر برد. وی در آوریل ۱۹۴۵ آزاد شد و در سال ۱۹۵۰ به آمریکا مهاجرت کرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.