زوفیا رپپورت  Zofia Rapaport

زوفیا رپپورت Zofia Rapaport

تاریخ تولد: ۶ مهٔ ۱۹۳۳

ورشو, لهستان

زوفیا در یک خانواده‌ی یهودی در ورشو متولد شد. پدر زوفیا که مردی خود ساخته بود، با تلاش بسیار وارد دانشگاه شده و یک بانکدار موفق بود. خانواده رپپورت در خیابانی با خانه‌های ویلایی با حیاط زندگی می‌کردند. اتاق زوفیا توسط مبلمان زرد تزیین شده بود.

۱۹۳۳-۳۹: به عنوان یک دختر بچه، عاشق بازی کردن با سگم بودم، اسم او چاپک بود. گاهی اوقات با مادرم برای خرید به مرکز شهر می رفتیم. تعطیلات عید فصح (عید فطیر) هر سال، برای دیدن مادربزرگ و پدربزرگم به لووف می رفتیم. در اواخر اوت سال ۱۹۳۹، من ۶ سال داشتم که پدرم برای خدمت در ارتش فراخوانده شد. دو روز بعد جنگ شروع شد. پدرم در ماه نوامبر بازگشت و به ما گفت که باید همگی به سمت لووف که توسط نیروهای جماهیر شوروی تسخیر شده، فرار کنیم.

۱۹۴۰-۴۴: پدرم در شهر لووف به عنوان حسابدار مشغول به کار شد و من در مدرسه اکراینی و به عنوان دانش‌آموز سال اول شروع به تحصیل کردم. در سال ۱۹۴۱، زمانی که من ۸ ساله بودم، نیروهای آلمان شهر لووف را اشغال کردند. پدر و مادرم به شهر ورشو برگشتند و در خانه‌ی یکی از کارمندان سابق پدرم مخفی شدند. من را برای زندگی پیش یک خانواده فقیر دهقان فرستادند. پس از چند ماه همسایه‌های آن خانواده مشکوک شدند و آن‌ها من را به ورشو بازگرداندند. ما به مدت دو سال در اتاق کوچکی بودیم و به آرامی سخن می گفتیم و جرات نمی کردیم به پنجره نزدیک شویم.

پس از قیام سال ۱۹۴۴ در شهر ورشو، زوفیا و مادرش به سمت کراکوف راه افتادند و در آن جا ماندند، تا زمانی که نیروهای جماهیر شوروی در سال ۱۹۴۵ شهر را آزاد کردند. پدر وی در اردوگاه نازی‌ها جان سپرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.