Számos zsidó a náci terrorral szembesülve ellenállt a németeknek és kollaboránsaiknak. A nácik által megszállt Kelet-Európa több mint 100 gettójában alakult ki földalatti ellenállási mozgalom. Sőt még a gettóknál is kedvezőtlenebb körülmények között, a náci táborok némelyikében is sikerült felkelést szervezniük a foglyoknak. Zsidó partizánalakulatok működtek Franciaországban, Belgiumban, Ukrajnában, Fehéroroszországban, Litvániában és Lengyelországban is. A zsidók a francia, olasz, jugoszláv, görög és szovjet ellenállási szervezetek keretében is harcoltak. A nácikkal szembeni fellépés legközvetlenebb formája a szervezett fegyveres ellenállás volt, de az ellenállás ezen kívül is sokféle formát ölthetett a szökéstől és bújtatástól a kulturális tevékenységekig és a szellemi függetlenség megőrzéséig.
Megtekintés1941 és 1943 között a nácik által megszállt Kelet-Európa nagyjából 100 zsidó gettójában alakult ki földalatti ellenállási mozgalom. Ezek fő célja lázadások szervezése, a gettókból való kitörés és a németek ellen harcoló partizán egységekhez való csatlakozás volt. A zsidók tudták, hogy a lázadások nem állítják meg a németeket, és hogy csak néhányan tudnak megszökni és csatlakozni a partizánokhoz. A zsidók ennek ellenére is az ellenállás mellett döntöttek. Még a gettóknál is kedvezőtlenebb körülmények között, a náci koncentrációs táborok némelyikében, sőt még a treblinkai, sobibori és auschwitzi haláltáborokban is sikerült ellenállást és felkeléseket szervezniük a foglyoknak. Emellett a kruszynai (1942), Minsk Mazowiecki-i (1943) és janowskai (1943) táborokban is voltak fogolylázadások. Több tucat táborban szerveztek szökési akciót azzal a céllal, hogy csatlakozzanak a partizánok egységeihez.
MegtekintésA hatalmas nehézségek ellenére számos zsidó kísérelte meg a fegyveres ellenállást a németek ellen Európa német megszállás alatt álló területein. Önálló és csoportos, tervezett és spontán akciókat is végrehajtottak a németekkel és szövetségeseikkel szemben. A zsidó partizánok különösen aktívak voltak keleten, ahol a frontvonal mögött, az erdőkben és gettókban kiépített bázisaikról harcoltak a németekkel. Mivel errefelé az antiszemitizmus igen elterjedt volt, kevés támogatást kaptak a környező területek lakosságától, azonban még így is legalább 20 000 zsidó vette fel a harcot a németekkel Kelet-Európa erdeiben.
MegtekintésWe would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.