Abraham Lewent

Abraham Lewent

Data urodzenia: 27 lipca 1924

Warszawa, Polska

Abraham urodził się w żydowskiej rodzinie w Warszawie, stolicy Polski. Jego dziadek był właścicielem fabryki ubrań i sklepu, którym zarządzał ojciec Abrahama. Chłopak mieszkał z rodziną w żydowskiej części miasta i chodził do żydowskiej szkoły. Żydowska społeczność Warszawy była wówczas największa w Europie i liczyła prawie jedną trzecią populacji miasta.

1933-39: Kiedy 8 września 1939 r. rozpoczęło się bombardowanie Warszawy, rodzinie Abrahama brakowało jedzenia. Sklepy były w gruzach; nie było wody ani ogrzewania. Szukając pożywienia Abrahamowi udało się uniknąć niemieckich bomb i ukraść  z pobliskiej wytwórni siedem słojów korniszonów. Jego rodzina przez kilka tygodni żywiła się marynowanymi ogórkami i ryżem. Z powodu braku wody nie dało się opanować pożarów spowodowanych bombardowaniem. Udało się to dopiero po kapitulacji stolicy.

1940-44: W kwietniu 1943 r. Abraham znajdował się w odgrodzonej murem części warszawskiego getta, gdzie prowadzono roboty przymusowe. Podczas powstania w getcie widział płomienie. Nie wierzył własnym oczom. Po jednej stronie widział płonące ulice. Po drugiej – Polaków w nieżydowskiej części Warszawy przygotowujących się do obchodów wielkanocnych. Kiedy po powstaniu naziści zlikwidowali getto, Abrahama, jego ojca i wielu innych skierowano do deportacji. Polacy stali na chodniku, przyglądając się ich walizkom, i mówili: „Przecież jedziecie na śmierć. Zostawcie je nam.”

Abraham został wywieziony na Majdanek, a następnie do siedmiu kolejnych nazistowskich obozów, w tym do Buchenwaldu. Został uwolniony po drodze do obozu w Dachau 30 kwietnia 1945 r.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.