Авраам Левент

Авраам Левент

Народився (-лася): 27 липня 1924 р.

Варшава, Польща

Авраам народився в єврейській родині у столиці Польщі Варшаві. Його дідусь володів швейною фабрикою та крамницею, якою керував його батько. Сім’я Авраама жила в єврейській частині Варшави, і він відвідував єврейську школу. Єврейська громада польської столиці була найбільшою у Європі та становила майже третину населення міста.

1933-39: після того, як 8 вересня 1939 року розпочалися бомбардування Варшави, сім’я Авраама більше не мала чим прогодуватися. Магазини зрівняли із землею, а родина не мала ні води, ні тепла. Ухиляючись від німецьких бомб, Авраам вирушив на пошуки їжі і вкрав сім банок маринованих огірків із сусіднього консервного заводу. Кілька тижнів його сім’я жила на соліннях і рисі. Пожежі, спричинені бомбардуваннями не гасили через брак води. Становище покращилося тільки тоді, коли столиця здалася.

1940-44: у квітні 1943 року Авраам перебував у варшавському ґетто в огородженій зоні для примусових робітників. Під час повстання в ґетто він бачив полум’я. Хлопець не міг у це повірити. З одного боку Авраам бачив цілі вулиці у вогні, а з іншого – поляків у неєврейській частині Варшави, котрі готувалися до Великодня. Коли нацисти ліквідували ґетто після повстання, Авраам і його батько були серед тих, кого виводили для депортації. Поляки стояли на тротуарі, розглядаючи валізи, які несли євреї, і казали: «Зрештою, ви все одно йдете на смерть. Залиште це нам».

Авраама депортували у Майданек, а потім до семи інших нацистських таборів, зокрема у Бухенвальд. Його звільнили під час перевезення у табір Дахау 30 квітня 1945 року.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.