Irena Elżbieta Woś

Irena Elżbieta Woś

Data urodzenia: 18 lutego 1923

Warszawa, Polska

Irena była drugim z czworga dzieci urodzonych w religijnej katolickiej rodzinie z Warszawy. Jej ojciec miał dochodowy zakład włókienniczy. Kiedy Irena miała 10 lat, jej rodzina przeniosła się do wygodnego mieszkania blisko Zamku Królewskiego i Wisły. W 1930 r. Irena zaczęła chodzić do prywatnej szkoły podstawowej.

1933-39: W wieku 14 lat Irena rozpoczęła naukę w szkole średniej. Dobrze się uczyła i chciała zostać lekarzem. 1 września 1939 r., kiedy miała zacząć nowy rok szkolny, Niemcy zaatakowali Polskę. Tydzień później Warszawa została otoczona. Irena i jej brat stali na czatach, wypatrując pożarów i niemieckich szpiegów. 25 września niemieckie bomby zniszczyły sześciopiętrowy budynek tuż obok domu Ireny. Trzy dni później miasto poddało się Niemcom.

1940-44: Irena chodziła do tajnej szkoły średniej prowadzonej nocami przez podziemie. W 1943 r. wstąpiła do ruchu oporu (Armii Krajowej) i została kurierem. Dostarczała ulotki informacyjne przed i podczas powstania warszawskiego, które AK zorganizowało 1 sierpnia 1944 r. Bitwa jednak się nie powiodła. Gdy bojownicy wycofywali się z jej dzielnicy, Irena schowała się wraz z rodziną w piwnicy. 2 września znaleźli ich Niemcy. Zniszczyli ich dom i zaaresztowali całą rodzinę. Irenę deportowano do Spandau na roboty przymusowe w zakładzie zbrojeniowym.

2 maja 1945 r., podczas trzeciego dnia przymusowego marszu ze Spandau, Irenę uwolnili radzieccy żołnierze. Wyemigrowała z Polski do Stanów Zjednoczonych w 1970 r.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.