ایرِنا الیزابتا ووس  Irena Elzbieta Wos

ایرِنا الیزابتا ووس Irena Elzbieta Wos

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۹۲۳

ورشو, لهستان

ایرنا دومین فرزند از چهار فرزند متولد شده در یک خانواده کاتولیک مذهبی در وروشو، پایتخت لهستان بود. پدر ایرنا کسب موفقی در زمینه‌ی پارچه داشت. هنگامی که ایرنا ۱۰ ساله بود، خانواده‌اش به یک آپارتمان راحت در نزدیکی قلعه‌ی سلطنتی و رودخانه‌ی ویستولا رفتند. ایرنا در ۱۹۳۰ دوران ابتدایی را در مدرسه‌ی خصوصی آغاز کرد.

۱۹۳۳-۳۹: من در ۱۴ سالگی، مدرسه متوسطه را آغاز کردم. دانش آموز خوبی بودم و می خواستم پزشک شوم. در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹، روزی که قرار بود سال جدید تحصیلی را آغاز کنم، آلمان ها به لهستان حمله کردند. یک هفته بعد، ورشو تسلیم شد. من و برادرم دیدبانی می کردیم تا محل آتش و جاسوس های آلمانی را پیدا کنیم. در ۲۵ سپتامبر ساختمان شش طبقه همسایه ما توسط بمب های آلمانی تخریب شد. سه روز بعد شهر توسط آلمانی ها محاصره شد.

۱۹۴۰-۴۴: من برای دوران متوسطه، در مدرسه‌ی غیر‌قانونی که شبانه به صورت زیرزمینی برپا می‌شد شرکت کردم. سپس در ۱۹۴۳ به گروه مقاومت [ارتش میهنی Armia Krajowa ] پیوستم و پیک شدم. کار من رساندن اطلاعیه در دوران قبل و در حین قیام ۱ اوت ۱۹۴۴ در ورشو بود. جنگ به وضعیت بدی رسید. زمانی که همرزمان ما از محل ما عقب‌نشینی می‌کردند، من و خانواده‌ام در زیرزمین مخفی شده بودیم. در ۲ سپتامبر، آلمانی ها ما را پیدا کردند. سپس خانه ما را تخریب کرده و ما را دستگیر کردند. من به اسپاندو تبعید شدم تا در کارخانه تسلیحات کار اجباری کنم.

در ۲ مه ۱۹۴۵ در سومین روزی که به خارج از اسپاندو مجبور به راه‌پیمایی شده بودند، ایرنا توسط نیروهای شوروی آزاد شد. او در سال ۱۹۷۰ از لهستان به ايالات متحده مهاجرت كرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.