Paweł Woś

Paweł Woś

Data urodzenia: 16 czerwca 1895

Kozienice, Polska

Paweł, katolik, w 1914 r. uciekł do Gdańska (wówczas Danzig, Niemcy), aby uniknąć poboru do armii rosyjskiej. Ponieważ Niemcy prowadziły wojnę z Rosją, władze niemieckie aresztowały Pawła jako obywatela wrogiego państwa i wysłały go na roboty do gospodarstwa na północy kraju. Tam paweł poznał Annę Szachowską, którą poślubił w 1918 r. Para przeprowadziła się do Warszawy, gdzie wychowywała czworo dzieci. W 1930 r. Paweł otworzył firmę włókienniczą.

1933-39: Mimo kryzysu ekonomicznego firma Pawła prosperowała dobrze, rozszerzając zakres działania. W 1938 r. znajomi Pawła, którzy pracowali dla rządu, ostrzegli go przed prawdopodobieństwem wybuchu wojny z Niemcami. Słysząc to, jego żona, Anna zaczęła gromadzić zapasy jedzenia. 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowali Polskę i zaczęli bombardować Warszawę. Dom rodziny Wosiów znajdował się blisko celów niemieckich bombardowań, więc przenieśli się do innego budynku.

1940-44: Kiedy sytuacja się uspokoiła, Niemcy pozwolili Pawłowi ponownie otworzyć firmę. Większość jego dostawców mieściła się w żydowskiej części miasta, właśnie tam, gdzie w listopadzie 1940 r. Niemcy założyli getto. Niemieckie kierownictwo getta przejęło nadzór nad zakładami włókienniczymi, więc firma Pawła polegała teraz na dostawach z getta. Otrzymał on przepustkę do getta; udało mu się zatrudnić dwóch mechaników stamtąd. Z pomocą organizacji podziemnych Paweł ukrył również trzy żydowskie rodziny.

Pawła aresztowano w Warszawie podczas powstania w sierpniu 1944 r. i deportowano jako więźnia politycznego do obozu Flossenbürg w Niemczech. Po wojnie wrócił do Warszawy.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.