Wilma Schlesinger Mahrer

Wilma Schlesinger Mahrer

Data urodzenia: 19 grudnia 1876

Zwoleń, Czechosłowacja

Wilma była starszą z dwóch córek pary niemieckojęzycznych Żydów. Jej mąż, Gyula Mahrer, był węgierskim Żydem, który walczył w armii węgierskiej podczas I wojny światowej. Para mieszkała w stolicy Węgier, Budapeszcie, gdzie wychowała dwie córki. Mieszkali blisko starszej z nich, Kornelii, która w 1928 r. wyszła za mąż.

1933-39: Pierwsza wnuczka Wilmy, Maria, urodziła się w dzień jej 55-tych urodzin. W 1936 r. Wilma miała już pięcioro wnuków; troje z nich mieszkało w Budapeszcie z jej córką Kornelią i zięciem Miksą. W maju 1939 r. węgierski rząd wprowadził rozporządzenie, według którego Żydzi zostali uznani za obcych i które ograniczało ich prawa.

1940-44: W 1940 r. zięć Wilmy, Miksa, został powołany do robót przymusowych na rzecz armii węgierskiej. Dwa lata później musiał oddać swoją firmę chrześcijaninowi. W marcu 1944 r. Niemcy zajęły Węgry. Latem tego roku Żydów przeniesiono do domów oznaczonych gwiazdą Dawida. Wielu z nich wyłapano i zabito. Kiedy w tym samym roku mąż Wilmy zmarł z powodu choroby, rodzina mu zazdrościła. Po tym, jak Kornelię i Miksę deportowano do Niemiec, Wilma znalazła chrześcijańskie rodziny zastępcze dla trojga osieroconych wnucząt.

18 stycznia 1945 r. Wilmę i jej wnuki wyzwolili radzieccy żołnierze. Po wojnie Wilma została w Budapeszcie.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.