Wilma Schlesinger Mahrer

Wilma Schlesinger Mahrer

Doğum: 19 Aralık 1876

Zolyom, Çekoslovakya

Wilma, Almanca konuşan Yahudi bir ailenin iki kızından büyük olanıydı. I. Dünya Savaşı sırasında Macaristan ordusunda savaşa katılmış olan bir Macar Yahudisi ile—Gyula Mahrer’le—evlendi. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yaşayan çiftin iki kızı da orada büyümüştü. Mahrer ailesi, 1928’de evlenen en büyük kızları Kornelia’ya yakın bir evde oturuyordu.

1933–39: Wilma’nın 55. doğum gününde ilk torunu doğdu. 1936 yılına gelindiğinde Wilma’nın beş torunu vardı. Üç torunu, kızı Kornelia ve damadı Miksa’yla beraber yaşıyordu. Mayıs 1939’da Macaristan hükümeti, Yahudileri yabancı vatandaş olarak tanımlayan ve onların haklarını kısıtlayan bir yasa çıkardı.

1940–44: 1940 yılında Wilma’nın damadı Miksa, işçi olarak çalıştırılmak üzere orduya alındı. İki yıl sonra işlerini bir Hıristiyana devretmek zorunda bırakıldı. 1944 yılının Mart ayında Almanya Macaristan’ı işgal etti. Aynı yılın yazında Yahudi yıldızı ile işaretlenmiş olan binalara yerleştirildi. Pek çok Yahudi toplanıyor ve öldürülüyordu. Wilma’nın kocası hastalanarak öldüğünde ailesi ölümünü kıskanmıştı. Kornelia ve Miksa Almanya’ya gönderildikten sonra Wilma, Hıristiyanların arasından yetim kalan üç torununa bakacak birilerini bulmuştu.

18 Ocak 1945’te Wilma ve torunları, Sovyet birlikleri tarafından Budapeşte’de kurtarıldılar. Savaştan sonra da Budapeşte’de yaşamaya devam etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.