Andras Muhlrad

Andras Muhlrad

Doğum: 27 Temmuz 1930

Ujpest, Macaristan

Andras, Budapeşte'deki bir banliyöde yaşayan Yahudi anne babanın iki çocuğundan küçük olanıydı. Babası eczacılık yapıyordu. Muhlrad ailesi, Andras'ın büyükbabası ve halalarıyla beraber geniş bir evde kalıyordu. Andras, küçüklüğünde sık sık evlerinin arkasındaki büyük bahçede ablası Eva ve kuzenleriyle birlikte oyun oynardı.

1933–39: Ailesiyle kendi evlerine taşındığında Andras 4 yaşındaydı. 1936 yılında ilkokula başladığındaysa Hitler, üç yıldır Nazi Almanyası iktidarındaydı. Babası, geceleri radyodan Üçüncü Reich'le ilgili haberleri dinlerdi. Bütün bu olanlar hâlâ Macaristan'dan çok uzaktaymış gibi geliyordu. Genç çocuk iyi notlar almaya odaklanmıştı. Devlet lisesine her yıl sadece en iyi birkaç Yahudi öğrencinin kabul edildiğini biliyordu.

1940–44: Andras 14 yaşına girdikten dört ay sonra Almanya, Macaristan'ı işgal etti. İşgalden kısa bir süre sonra Muhlrad ailesi evlerini terk etmek zorunda kalınca Andras'ın arkadaşı Yannos'un ailesinin yaşadığı ve Davut Yıldızı'yla işaretlenmiş olan eve taşındılar. Başlangıçta beraber yaşamak çok zor değildi. Fakat evde yaşayan insan sayısı 25'e kadar çıkınca şartlar giderek ağırlaştı. Evin ufak tefek işlerini yapmaları için binadan sadece birkaç saatliğine ayrılmalarına izin veriliyordu. Sonra bir gün jandarma kapıda nöbet tutmaya başladı. Ev sakinleri üç gün boyunca olacaklardan korkmuş bir şekilde evden ayrılamadı.

Andras ve ailesi, 435.000 Macaristanlı Yahudi'yle beraber 1944 yazının başında Auschwitz'e sürüldü. Daha sonra da Andras, hayatını kaybettiği Bavyera kampına gönderildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.