آندراس مولراد Andras Muhlrad

آندراس مولراد Andras Muhlrad

تاریخ تولد: ۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۳۰

اویپست, Ujpest مجارستان

آندراس فرزند آخر بود و در یک خانواده یهودی که در اطراف شهر بوداپست زندگی می کردند، به دنیا آمد. پدرش يک داروساز بود. خانواده مولراد در یک خانه بزرگ به همراه پدربزرگ و عمه های آندراس زندگی می کردند. آندراس معمولا به عنوان کودکی که تازه به راه افتاده بود، با خواهر بزرگتر و عمه زاده‌هایش در حیاط پشتی خانه بازی می کرد.

۱۹۳۳-۳۹: آندراس ۴ ساله بود که خانواده وی به آپارتمان خودشان نقل مکان کردند. او در سال ۱۹۳۶ در مقطع ابتدایی شروع به تحصیل کرد و در آن زمان سه سال از به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان نازی می گذشت. پدر، شب ها رادیو را برای شنیدن اخباری از رایش سوم، روشن می کرد. به نظر می رسید تمام این ماجراها از مجارستان دور بماند. پسر جوان بر روی به دست آوردن نمرات عالی تمرکز کرده بود. او می دانست که هر سال فقط تعداد کمی از دانش آموزان برتر یهودی در دبیرستان دولتی قبول می شوند.

۱۹۴۰-۴۴: ۴ ماه قبل از تولد ۱۴ سالگی آندراس، آلمان، کشور مجارستان را اشغال کرد. کمی بعد، خانواده مولراد مجبور به ترک خانه‌ی خود و نقل مکان به خانه‌ی خانواده‌ی یکی از دوستان آندراس به نام یانوس شدند که خانه‌شان، با نشان ستاره داوود علامت گذاری شده بود. در ابتدا، زندگی در کنار هم قابل تحمل بود ولی شرایط باعث شد که جمعیت بیشتر شود تا حدی که جمعیت آنها به ۲۵ نفر در همان آپارتمان رسید. به ساکنین اجازه داده بودند که برای کارهای روزمره برای چند ساعت خانه را ترک کنند. در یکی از روزها، ژاندارمی برای محافظت از درب ورودی آمد. ساکنین آپارتمان سه روز در آن جا زندانی و از این که چه برسرشان خواهد آمد، در حراس بودند.

آندراس و خانواده اش در بین ۴۳۵۰۰۰ یهود مجارستانی بودند که در اوایل تابستان ۱۹۴۴ به آشویتس تبعید شدند. مدتی بعد آندراس به اردوگاهی در باواریا تبعید شد و در آن جا جان سپرد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.