Ben Stern

Ben Stern

Doğum: 21 Eylül 1921

Varşova, Polonya

Ben, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Varşova'da dünyaya geldi. Ben 7 yaşındayken ailesi Varşova'ya yaklaşık 40 mil uzaklıktaki Mogielnica'ya taşındı. Ben’in babası, vaktinin çoğunu dinî metinler okuyarak geçirirdi. Eşi ise ailenin likör dükkânıyla ilgilenirdi. Ben, gündüzleri devlet okuluna gidiyor, akşamları da dinî metinler hakkında eğitim alıyordu.

1933–39: Varşova'daki okuldan mezun olduktan sonra likör dükkânımıza yardım etmek için eve döndüm. Bir gün kasabada büyük bir gösteri vardı. İnsanlar bağırıyordu: "Yahudilerden alışveriş yapmayın!" Hıristiyan komşumuz, bu gösterilerin rahibin ayin sırasında söylediği şeyler yüzünden çıktığını söyledi. 1939 yılının Eylül ayında Almanya Polonya'yı işgal ettiğinde zorla çalıştırılmak üzere alıkoyulmaktan korkuyorum. Ailem, kasabayı terk etmem gerektiğini düşünüyordu. Sovyet işgalindeki Polonya'ya giden bir trene bindim.

1940–44: 1942 yılının Temmuz ayında Varşova gettosundan Majdanek toplama kampına sürüldüm. Orada patates yıkıyordum. Bacaklarım çok kötü şiştiğinde hastaneye gitmek zorunda kaldım. Oysa ki hastalanan tutsaklar, ilk öldürülenlerdi. Ancak mutfakta görevli SS askeri beni iki haftalığına korudu ve sonunda iyileştim. Daha sonradan aynı SS askeri başka bir tutsağı şalgam çalarken yakaladı. SS askeri eline öfkeyle bir yaba alarak tutsağın boğazına sapladı. Adam ölmüştü. Daha sonra bana ortadaki "pisliği" temizlememi söyledi.

Ben, Buchenwald'dan Avusturya sınırına yakın olan Tyrolian dağlarına zorla yürütülenler arasından sağ kalan az sayıda kişiden biridir. Ben, 3 Mayıs 1945’te Amerika Birleşik Devletleri Ordusu tarafından kurtarıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.