بن استرن Ben Stern

بن استرن Ben Stern

تاریخ تولد: ۲۱ سپتامبر ۱۹۲۱

ورشو, لهستان

بن در شهر ورشو و در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد. ۷ ساله بود که خانواده‌ی وی به شهر موگلینکا واقع در ۴۰ مایلی ورشو نقل مکان کردند. پدر بن بیشتر مدت زندگی خود را صرف خواندن کتاب‌های مذهبی کرد. مادر خانواده مغازه شراب فروشی را مدیریت می کرد. بن در طول روز در مدرسه دولتی تحصیل می کرد و عصرها درس های مذهبی را به او آموزش می‌دادند.

۱۹۳۳-۳۹: بعد از مدرسه به خانه بر می گشتم تا در کارهای مغازه کمک کنم. در یکی از روزها تظاهرات دسته جمعی در شهر بر پا شد. مردم شعار می دادند: "از يهوديان خريد نكنيد!" همسایه‌ی مسیحی ما گفت که کشیش در خطبه‌هایش مردم را به این کار تشویق کرده است. زمانی که آلمان در سپتامبر ۱۹۳۹ کشور لهستان را اشغال کرد، من نگران بودم که من را برای کار اجباری به آلمان بفرستند. خانواده‌ی من با رفتن من از شهر موافقت کردند. من سوار قطاری که راهی لهستان تحت اشغال نیروهای جماهیر شوروی بود-شدم.

۱۹۴۰-۴۴: من در ماه ژوئیه سال ۱۹۴۲ از گتوی ورشو به اردوگاه کار اجباری مایدانک تبعید شدم. در آن جا، من مسئول شستن سیب زمینی ها شدم. با وجود این که زندانیان بیمار جزو اولین دسته از کسانی بودند که کشته می شدند، با این که پاهای من متورم شده بود من را به بیمارستان فرستادند. ولی یکی ار افراد اس اس که در آشپزخانه بود، برای دو هفته از من مراقبت کرد و من بهبود یافتم. کمی بعد، همین مامور اس اس یکی دیگر از زندانیان را در حال شلغم دزدی دستگیر کرد. با عصبانیت زیاد، چنگالی برداشت و در گلوی زندانی فرو برد و او را کشت. سپس به من دستور داد تا این "کثیف کاری" را تمیز کنم.

بن یکی از معدود کسانی بود که در راه مسیر بین بوخن والد و کوه های تیرولیان در نزدیکی مرز اتریش جان سالم به در برد. وی در ۳ مه سال ۱۹۴۵ توسط نیروهای ایالات متحده آزاد شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.