Betty Leiter Lauchheimer

Betty Leiter Lauchheimer

Doğum: 11 Nisan 1883

Aufhausen, Almanya

Betty, Almanya'nın güneybatısındaki Aufhausen köyünde yaşayan 14 çocuklu bir Yahudi ailede dünyaya geldi. Babası başarılı bir hayvan tüccarıydı. Betty, 20 yaşına geldiğinde 8 Mayıs 1903'te, bir hayvan tüccarı ve koşer kasabı olan Max Lauchheimer'le evlendi. Jebenhausen köyünde, bir meyve bahçesi içinde yer alan büyük bir evde yaşıyorlardı. Betty'le Max'in Regina ve Karl adında iki çocuğu olmuştu.

1933–39: 1938'in sonlarında çiftin Kippenheim'daki kızlarını ziyareti esnasında polis Max'ı ve damadını tutukladı. Serseriler, evi taşlayıp camlarını kırdılar. Betty, kızı ve torunu ortalık sakinleşene kadar saklandılar. Kasabadaki Yahudi erkeklerin Dachau toplama kampına sürüldüğünü öğrendiler. Üç hafta sonra Max ve damadı dönmüşlerdi. O yılın Mayıs ayında Max kalp krizi nedeniyle öldü.

1940–41: Regina, ailesiyle beraber Betty'nin Jebenhausen'deki evine taşındı. Birçok Yahudi karşıtı yasa uygulamaya konuldu: Yahudilerin otobüse binmeleri ve seyahat etmeleri yasaktı. Yahudiler sarı yıldız takmak zorundaydı. 1941 yılının sonlarında ev halkının "doğuda yeniden yerleşim" için bildirimde bulunması gerekiyordu. Betty'nin damadı, I. Dünya Savaşı’nda savaşan bir engelli olduğu için kendisini dinleyeceklerini umarak Gestapo'dan aileye dokunulmamasını istedi. Bu isteği yerine getirdiler ama Betty'yi dahil etmediler. Sürgün için bildirimde bulunmak zorunda bırakıldı.

Betty, Aralık ayı başında Letonya'daki Riga şehrine gönderildi. Riga yakınlarındaki Rumbula Ormanı'nda gerçekleşen Yahudilerin toplu infazında vurularak öldürüldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.