Carl Heumann

Carl Heumann

Doğum: 12 Temmuz 1898

Hellenthal, Almanya

Carl, Belçika sınırına yakın bir kasabada yaşayan Yahudi bir ailenin dokuz çocuğundan biriydi. Carl, 26 yaşındayken Joanna Falkenstein'la evlendi. Birlikte babasının sığır çiftliğinin karşı sokağındaki bir eve yerleştiler. Carl, evlerinin ilk katında bir bakkal dükkânı işletiyordu. Çiftin Margot ve Lore adında iki kızı vardı.

1933–39: Ailemi bir Yahudi refah örgütü için çalıştığım Bielefeld kentine taşıdım. Geçen Kasım'daki Nazilerin Yahudi dükkânlarının camlarını indirdiği ve tüm Almanya'daki sinagogları yaktıkları o geceden [Kristallnacht] sonra bölgedeki Yahudilerin Almanya'dan ayrılma istekleri katlandı. Ne yazık ki Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler, göç kotaları koydular. Bu yüzden Yahudi mültecilerin sadece bir kısmı vize alabiliyor.

1940–44: Çekoslovakya'daki Theresienstadt gettosuna sürüldük. Birinci Dünya Savaşı'nda Alman Demir Haçı sahibi olduğum için özel bir öncelik olarak daha doğudaki bir toplama kampı yerine, buraya yollandık. Yine de bir kampa sürülmüş olmak gün geçtikçe bizi yıpratıyor. Sürekli açız. 15 yaşındaki Margot'umuz, bir çiftlikte çalışmak üzere her gün gettodan ayrılması gereken bir zorunlu işe verildi: Bazı günler sebzeleri bluzunun içine saklayıp kaçırıyordu.

Mayıs 1944'te Carl, yemek çalarken yakalandı. Carl ve ailesi, Auschwitz'e sürüldüler. Savaştan kurtulan Margot hariç, ailedeki herkesin Auschwitz'de can verdiğine inanılıyor.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.